Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Storstockholms Bygg Och Måleri AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Storstockholms Bygg Och Måleri AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "byggnadssnickeriarbeten" och grundades 2011. Företaget har sitt säte i Bagarmossen. Under 2024 uppgick omsättningen till 13,64 Mkr, en ökning med 4,82 Mkr jämfört med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Under 2024 minskade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Storstockholms Bygg Och Måleri AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
7
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
15 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.
!
Andel kortfristiga externa skulder
Underlag för andel kortfristiga externa skulder saknas.
!
Kassa/kortfristig skuld
Underlag för kassa/kortfristig skuld saknas.
!
Nettoskuld/EBITDA
Underlag för nettoskuld/EBITDA saknas.
!
Skuldsättningsgrad
Underlag för skuldsättningsgrad saknas.

Finansiell hälsa

Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -6.81.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -4.18%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = -4.00%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Justerad soliditet
Underlag för justerad soliditet saknas.
!
Altman Z-score
Underlag för Altman Z-score saknas.
!
Balanslikviditet
Underlag för balanslikviditet saknas.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Minskning av eget kapital
Underlag för eget kapital saknas.
!
Negativt rörelsekapital
Underlag för rörelsekapital saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Johnnie Roger Olsson (45 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Uppgift om firmateckning saknas Registrerad styrelse saknas.

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Storstockholms Bygg Och Måleri AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−570 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
372,27 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
381,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−538 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
454,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
480,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−510 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
482,40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
576,44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
13,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
8,81 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
10,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
8,73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
516 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
1,26 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,45 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
689,43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
775,88 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
457,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
520,09 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
7 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
7 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
7 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
4,83 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
5,43 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
53,18 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
54,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−594 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
463,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
480,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
13,64 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−570 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 372,27 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 381,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−538 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 454,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 480,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−510 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 482,40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 576,44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
13,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 8,81 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 10,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 8,73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 516 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas 1,26 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,45 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas 689,43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 775,88 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 457,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 520,09 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas 7 . Oförändrat jämfört med föregående år 7 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
7 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas 4,83 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,43 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas 53,18 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 54,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−594 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 463,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 480,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
13,64 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

F-skatt avregistrerad
2026-05-27
Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Status: F-skatt avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Ändringsdatum: 2026-05-15
Markerad som ej verksam
2026-05-02
Organisationen har markerats som ej verksam.
Status: Markerad som vilande
Beskrivning: Organisationen är markerad som icke verksam.
Ändringsdatum: 2026-05-02
Närstående borttagen
2026-05-02
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Johnnie Roger Olsson
Roll: Styrelse
Gäller från: 2022-09-28
Gäller till: 2026-04-29
Bolagsverkets status ändrad
2026-05-02
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Ny statuskod: 20
Tidigare status: Aktiv
Gäller från: 2026-04-30
Firmateckning ändrad
2026-05-02
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Uppgift om firmateckning saknas Registrerad styrelse saknas.
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Styrelsen ska bestå av 1 styrelseledamot och 1 styrelsesuppleant.
Organisationsstatus ändrad
2026-05-02
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Gäller från: 2026-04-30
Tidigare status: Aktiv
Årsredovisning rättad
2026-01-30
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-01-01 – 2024-12-31
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Arbetsställe ändrat
2025-10-14
Information om arbetsställe har ändrats
Antal anställda har ändrat
2025-10-07
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Organisationens adress har ändrats.
2025-04-01
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-03-31
Ny adress
Emågatan 31 12846 Bagarmossen
12846 Stockholm SE
Gammal adress
Essinge Brogata 14 11261 Stockholm
11261 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2025-04-01
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-03-31
Ny adress
Emågatan 31 12846 Bagarmossen
12846 Stockholm SE
Gammal adress
Essinge Brogata 14 11261 Stockholm
11261 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-08-06
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-08-05
Ny adress
Essinge Brogata 14 11261 Stockholm
11261 Stockholm SE
Gammal adress
Kärrsjövägen 13 14191 Huddinge
14191 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-08-06
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-08-05
Ny adress
Essinge Brogata 14 11261 Stockholm
11261 Stockholm SE
Gammal adress
Kärrsjövägen 13 14191 Huddinge
14191 Stockholm SE
Balansräkning ändrad
2024-05-28
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 2440
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-05-28
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 463
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-05-14
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 372
Omsättning ändras
2024-05-14
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 8812
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 2998
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 480
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-07-11
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-07-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 381
Omsättning ändras
2023-07-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 10158