Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2024-01-09

Om Stm Svets & Anläggning AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Stm Svets & Anläggning AB är ett aktiebolag som grundades år 2020 och är verksamt inom "Diverse övriga anläggningsarbeten". Under 2022 uppgick omsättningen till 639,92 Tkr, en minskning med 714,08 Tkr jämfört med föregående år. Under 2022 försämrades vinstmarginalen med 11%. Stm Svets & Anläggning AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Under 2022 minskade antalet anställda med 50% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 32 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Stm Svets & Anläggning AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Hämtar riskanalys ...

Befattningshavare (0)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Stm Svets & Anläggning AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
−490,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
120 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
−490,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
156 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
−490,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
179 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
639,92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,35 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
639,92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
677 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
692,73 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
818,68 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
1 . Minskat jämfört med föregående år
2021
2 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
52,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
10 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
692,73 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
−490,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
60 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
−490,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
156 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
692,73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,36 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021
Nettoresultat
−490,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 120 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−490,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 156 Tkr . Trend saknas
EBITDA
−490,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 179 Tkr . Trend saknas
Omsättning
639,92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,35 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
639,92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 677 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
692,73 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
818,68 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Minskat jämfört med föregående år 2 . Trend saknas
Övriga intäkter
52,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 10 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
692,73 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−490,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 60 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−490,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 156 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
692,73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,36 Mkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2024-05-28
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-05-27
Ny adress
Gammal adress
Edeförsgatan 4 97438 Luleå
97438 SE