Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Stjernmåleri I Hässleholm AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Stjernmåleri I Hässleholm AB är ett aktiebolag som grundades år 2001 och är verksamt inom "Måleriarbeten". Företaget har sitt säte i Hässleholm. Under 2024 uppgick omsättningen till 5,01 Mkr, en minskning med 3,25 Mkr jämfört med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Stjernmåleri I Hässleholm AB hade i genomsnitt 6 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 53 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Stjernmåleri I Hässleholm AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
20
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.30.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 2.78.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.52.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 62.17 dagar.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 39.65%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.27.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.64.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.57.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 52.87%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 4.59%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 14.59.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 5.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Rolf Tony Mikael Fransson (56 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%
Nils Ivan Mattias Modén (49 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
0% - 25%
Kenth Peter Stjernberg (56 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Stjernmåleri I Hässleholm AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
230 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
553 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
394 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
248 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
573 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
420 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
255 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
589 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
436 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
5,01 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
8,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
8,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
835,67 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
826,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
6 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
6 . Minskat jämfört med föregående år
2022
10 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
243 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
306 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
103 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
38,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
92,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
39,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
233 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
553 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
394 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
5,26 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
8,57 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
8,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
230 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 553 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 394 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
248 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 573 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 420 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
255 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 589 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 436 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
5,01 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 8,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 8,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 3 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
835,67 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 826,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
6 . Oförändrat jämfört med föregående år 6 . Minskat jämfört med föregående år 10 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
243 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 306 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 103 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
38,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 92,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 39,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
233 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 553 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 394 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
5,26 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 8,57 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 8,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress rättad
2025-08-12
Organisationens adress har rättats
Årsresultatet ändrat
2025-08-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 230
Omsättning ändras
2025-08-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 5014
Balansräkning ändrad
2025-08-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1677
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-08-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 233
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-10-08
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-09-01 - 2024-01-01
Värde: 553
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-10-08
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-09-01 - 2024-01-01
Värde: 1458
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-10-01
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2024-10-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 16
Värde: 8266
Årsresultatet ändrat
2024-10-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 16
Värde: 553