Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Stenarö Golv & Måleri AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Stenarö Golv & Måleri AB är ett aktiebolag som grundades år 2021 och är verksamt inom "Golv- och väggbeläggningsarbeten". Företaget har sitt säte i Hudiksvall. Under 2024 uppgick omsättningen till 11,03 Mkr, en ökning med 4,83 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -10% och resultatet till −1,2 Mkr. Stenarö Golv & Måleri AB hade i genomsnitt 12 anställda under året. Under 2024 ökade antalet anställda med 140% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 38 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Stenarö Golv & Måleri AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
13
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
7
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.795. Ojusterad andel = 0.795.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.06.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 5.73.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -2.55.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -10.64%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -22.02.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -10.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 14.87%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.90.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.19.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer snabbare än omsättningen.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 34.95 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.09.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 518.84%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Johannes Matias Vilén (34 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Per Emil Oldmark (39 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Stenarö AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten Styrelsen ska bestå av 2 styrelseledamöter och 1 styrelsesuppleant. Registrerad styrelseordförande saknas.

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Stenarö Golv & Måleri AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är Stenarö AB.
Stenarö Golv & Måleri AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
3,34 Mkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
12,63 Mkr
28
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
34,77 Mkr
17
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
11,03 Mkr
12

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−1,2 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−793 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−164 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−1,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−747 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−152 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−916 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−657 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−140 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
11,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
6,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,14 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
1 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
919,08 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
627 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
12 . Ökat jämfört med föregående år
2023
5 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
5 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
17 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
−97,8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−158,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−32,8 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−1,2 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−793 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−164 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
11,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
6,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,15 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−1,2 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −793 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −164 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−1,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −747 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −152 Tkr . Trend saknas
EBITDA
−916 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −657 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −140 Tkr . Trend saknas
Omsättning
11,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,14 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
919,08 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 627 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
12 . Ökat jämfört med föregående år 5 . Oförändrat jämfört med föregående år 5 . Trend saknas
Övriga intäkter
46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 17 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−97,8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −158,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −32,8 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−1,2 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −793 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −164 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
11,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,15 Mkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Markerad som ej verksam
2026-08-15
Organisationen har markerats som ej verksam.
Status: Markerad som vilande
Beskrivning: Organisationen är markerad som icke verksam.
Ändringsdatum: 2026-08-15
Bolagsverkets status ändrad
2026-08-15
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Ny statuskod: 20
Tidigare status: Aktiv
Gäller från: 2026-08-13
Organisationsstatus ändrad
2026-08-15
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Gäller från: 2026-08-13
Tidigare status: Aktiv
Närstående borttagen
2026-07-24
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Per Emil Oldmark
Roll: Ordförande
Gäller från: 2022-08-09
Gäller till: 2026-07-21
Närstående borttagen
2026-07-24
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Per Emil Oldmark
Roll: Styrelse
Gäller från: 2022-08-09
Gäller till: 2026-07-21
Firmateckning ändrad
2026-07-24
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten Styrelsen ska bestå av 2 styrelseledamöter och 1 styrelsesuppleant. Registrerad styrelseordförande saknas.
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Arbetsställe ändrat
2025-10-14
Information om arbetsställe har ändrats
Antal anställda har ändrat
2025-10-07
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Arbetsställe ändrat
2025-08-12
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2025-01-21
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-12-11
Information om arbetsställe har ändrats
Ny styrelsemedlem
2024-05-14
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Fredlund, Carl Hans Ludwig
Personnummer: 19940314-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-05-06
Styrelsemedlem borttagen
2024-05-14
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Embretsén, Carl Anders
Personnummer: 19930110-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2022-03-28
Ny styrelsemedlem
2024-03-26
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Lundholm, Eva Susanne
Personnummer: 19820421-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2024-03-20
Styrelsemedlem borttagen
2024-03-26
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Nilsson, Ulf Mattias
Personnummer: 19820623-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2022-03-28
Moderbolag ändrat
2024-02-20
Moderbolaget har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-02-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 1564
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-02-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: -793
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-02-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: -793
Omsättning ändras
2024-02-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 6203
Bransch har tagits bort
2024-02-06
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 41200
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2024-02-06
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43341
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-02-06
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43330
Primär: Ja
Ny styrelsemedlem
2023-11-14
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Vilén, Johannes Matias
Personnummer: 19920626-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2023-11-06