Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs inledd 2024-12-06

Om Stajl Agenturer I Hindås AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Stajl Agenturer I Hindås AB är ett aktiebolag som grundades år 2013 och är verksamt inom "Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder". Under 2023 uppgick omsättningen till 13,09 Mkr, en minskning med 11,01 Mkr jämfört med föregående år. Under 2023 försämrades vinstmarginalen med 24%. Stajl Agenturer I Hindås AB hade i genomsnitt 7 anställda under året. Under 2023 minskade antalet anställda med 22% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 52 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Baserat på den tillgängliga årsredovisningen för Stajl Agenturer i Hindås AB för räkenskapsåret 2022-07-01 till 2023-06-30 kan vi göra följande finansiella analys:

Verksamhetsanalys

Stajl Agenturer i Hindås AB bedriver handel med damkläder och accessoarer och är beläget i Göteborg, Västra Götalands län. Under det senaste året har bolaget upplevt en betydande minskning i nettoomsättning med ca 45%, vilket huvudsakligen kan tillskrivas negativa ekonomiska förhållanden, ökade varu- och fraktpriser, ökad konkurrens samt höga advokat- och hyreskostnader i samband med flytt till en ny lokal.

Resultatanalys

  • Nettoomsättning: Bolaget har en nettoomsättning på 13,1 miljoner kronor, jämfört med 24,1 miljoner kronor för föregående år. Detta indikerar en kraftig minskning i försäljningen.
  • Resultat efter finansiella poster: Årets resultat efter finansiella poster är en förlust på cirka 2,9 miljoner kronor, en markant försämring jämfört med fjolårets vinst på 701 tusen kronor.
  • Rörelseresultat: Rörelseresultatet är -2,85 miljoner kronor, vilket är en kraftig nedgång från föregående års 716 tusen kronor. Rörelsemarginalen är negativ, vilket betyder att verksamheten inte är lönsam på operativ nivå.

Kostnadsanalys

  • Handelsvaror: Kostnaden för handelsvaror ligger på 8,9 miljoner kronor, en minskning från 13,7 miljoner kronor föregående år, vilket visar att bolaget har minskat sina inköp i linje med den minskade försäljningen.
  • Övriga externa kostnader och personalkostnader: Samtliga kostnadsposter har visat en minskning, vilket är i linje med omsättningsminskningen. Dock har inte kostnadsminskningen varit tillräcklig för att motverka den minskade omsättningen.

Balansräkningsanalys

  • Tillgångar: Totala tillgångar har minskat från cirka 7,77 miljoner kronor till 5,47 miljoner kronor. Minskningen i både anläggningstillgångar och omsättningstillgångar, särskilt varulager och kortfristiga fordringar, indikerar en svår finansiell situation.
  • Eget kapital: Det egna kapitalet har minskat från 4,49 miljoner kronor till 2,09 miljoner kronor, vilket reflekterar årets stora förlust.
  • Skulder: Långfristiga skulder har ökat till 763 tusen kronor från noll, medan kortfristiga skulder har minskat något från 2,78 miljoner kronor till 2,62 miljoner kronor. Ökningen i skulder till kreditinstitut är noterbar och antyder att bolaget har behövt extern finansiering för att fortsätta sin verksamhet.

Soliditet och Likviditet

  • Soliditet: Soliditeten är 38%, en försämring från föregående års 63%, vilket indikerar en svagare finansiell stabilitet.
  • Likviditet: Kassan och bankmedel är avsevärt låga (endast 29 tusen kronor), vilket tyder på potentiella likviditetsproblem.

Slutsats

Stajl Agenturer i Hindås AB står inför betydande utmaningar. Den stora minskningen i nettoomsättning, kombinerat med en substantiell förlust, pekar på att företaget har haft svårt att anpassa sina kostnader i förhållande till minskande intäkter. Den försämrade soliditeten och ökade skulder tyder på att bolaget är under finansiell press. Det är avgörande att företaget antingen ökar sin försäljning eller fortsätter att skära ner på kostnaderna för att återgå till lönsamhet och stabilitet.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Stajl Agenturer I Hindås AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
12
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
9
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.774. Ojusterad andel = 0.774.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.01.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -1.18.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.62.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 1.68.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.36.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -53.40%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -18.30%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -37.94.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -22.00%.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 38.20%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.97.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 6.57 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Pia Susanne Glennmyr Sjölund (58 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Erik Alfred Sjölund (63 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna suppleanten

Varumärken

Registrerade varumärken kopplade till företaget.

Stajl

Registreringsnummer:
607970
Ansökningsdatum:
2019-06-17
Registreringsdatum:
2020-04-23
Reg. utgång:
2029-06-17
Typ:
Figurmärke
Källa: Patent- och registreringsverket

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Stajl Agenturer I Hindås AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
−2,4 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
546 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−2,9 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
717 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
115 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
−2,9 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
717 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
115 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
13,09 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
24,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
21,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
2,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
39 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
1,87 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,68 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
4,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
642,85 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
500,82 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
7 . Minskat jämfört med föregående år
2022
9 . Ökat jämfört med föregående år
2021
5 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
299,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
4,50 Mkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
−342,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
60,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
9,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
−2,9 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
701 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
78 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
13,39 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
24,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
21,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
−2,4 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 546 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−2,9 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 717 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 115 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−2,9 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 717 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 115 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
13,09 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 24,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 21,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
2,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 39 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,87 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,68 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
642,85 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
500,82 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
7 . Minskat jämfört med föregående år 9 . Ökat jämfört med föregående år 5 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
299,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
4,50 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−342,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 60,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 9,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−2,9 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 701 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 78 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
13,39 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 24,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 21,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2024-12-24
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-12-17
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för moms
2024-12-17
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad för F-Skatt
2024-12-17
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Status ändrad
2024-12-11
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Arbetsställe ändrat
2024-11-05
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-09-03
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-07-09
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-05-07
Information om arbetsställe har ändrats
Styrelsemedlem borttagen
2024-03-26
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Glennmyr, Pia Susanne
Personnummer: 19671219-****
Roller: Styrelseledamot, Ordförande
Giltig från: 2020-06-10
Ny styrelsemedlem
2024-03-26
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Glennmyr Sjölund, Pia Susanne
Personnummer: 19671219-****
Roller: Styrelseledamot, Ordförande
Giltig från: 2024-03-18
Kontaktinformation ändrad
2024-03-26
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19671219-****
Namn: Glennmyr Sjölund, Pia Susanne
Gammal information
Org.nr.: 19671219-****
Namn: Glennmyr, Pia Susanne
Organisationens adress rättad
2024-03-26
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-03-26
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2024-03-05
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-12-05
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 5474
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-12-05
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: -2927
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2023-12-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: -2397
Omsättning ändras
2023-12-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 13093
Organisationens adress rättad
2023-12-01
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2023-12-01
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2023-12-01
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-11-07
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2023-10-17
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2023-10-17
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2023-10-03
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2023-07-18
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-07-17
Ny adress
E A Rosengrensgatan 29 42131 Västra Frölunda
42131 SE
Gammal adress
Flöjelbergsgatan 3 43135 Mölndal
43135 SE
Organisationens adress har ändrats.
2023-07-18
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-07-17
Ny adress
E A Rosengrensgatan 29 42131 Västra Frölunda
42131 SE
Gammal adress
Flöjelbergsgatan 3 43135 Mölndal
43135 SE