Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Städet-Kompassen Alingsås AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Städet-Kompassen Alingsås AB är ett aktiebolag som grundades år 2014 och är verksamt inom "Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder". Under 2019 uppgick omsättningen till 733 Tkr, en minskning med 2 Tkr jämfört med föregående år. Städet-Kompassen Alingsås AB redovisade en vinstmarginal på 48% och ett resultat på 129 Tkr. Under 2019 minskade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Städet-Kompassen Alingsås AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Hämtar riskanalys ...

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Anna Kristina Claesson (60 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Jan Gustaf Claesson (66 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (0)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Städet-Kompassen Alingsås AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2019, 2018, 2017
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2019
111 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
−95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2019
354 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
307 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
155 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2019
470 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
431 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
279 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2019
733 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
735 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
700 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2019
- . Trend saknas
2018
735 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
700 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2019
- . Trend saknas
2018
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2017
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2019
7 Tkr . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2019
- . Trend saknas
2018
45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
−95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2019
129 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
−120 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2019
740 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
735 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
700 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2019 2018 2017
Nettoresultat
111 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
354 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 307 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 155 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
470 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 431 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 279 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
733 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 735 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 700 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas 735 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 700 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
7 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas 45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
129 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −120 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
740 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 735 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 700 Tkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Inga bolagshändelser.