Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Sista Versen 87686 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Sista Versen 87686 AB grundades år 2018. Under 2023 uppgick omsättningen till 9,25 Mkr, en minskning med 285 Tkr jämfört med föregående år. Under 2023 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Sista Versen 87686 AB hade i genomsnitt 4 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 52 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Kort Finansiell Analys av Årsredovisningen för Fårö Östra Mat & Dryck AB (2023)

Förvaltningsberättelse:

Företaget bedriver restaurangverksamhet och ägs till lika delar av två andra bolag. Året som redovisas (2023) visar en nettoomsättning på 9,253,432 SEK, vilket är en minskning jämfört med föregående år (2022) med 9,537,651 SEK. Dock har resultatet efter finansiella poster minskat från 651,000 SEK till 352,000 SEK.

Nyckeltal:

  • Nettoomsättning: 9,253,432 SEK
  • Resultat efter finansiella poster: 352,000 SEK
  • Soliditet: 73%

Soliditeten ligger på en stabil nivå runt 73% och indikerar att företaget har en stark finansiell ställning sett till dess skulder och tillgångar.

Resultaträkning:

Företaget visar ett rörelseresultat på 362,834 SEK, vilket är en minskning jämfört med föregående år (654,297 SEK). De största kostnadsposterna är personalkostnader (3,732,778 SEK) och kostnader för råvaror och förnödenheter (2,783,442 SEK).

Balansräkning:

  • Anläggningstillgångar: 75,400 SEK (låg post, vilket är normalt inom restaurangbranschen där tillgångarna främst utgörs av inventarier och utrustning)
  • Omsättningstillgångar: 2,210,039 SEK
    • Notervärt är en stor post i kassa och bank (2,008,515 SEK), vilket kan indikera god likviditet.
  • Eget kapital: 1,615,282 SEK
  • Kortfristiga skulder: 610,157 SEK

Kassaflöde:

Den stora kassan i bank och god likviditet indikerar att företaget har en bra likviditetsberedskap, trots utdelningen av vinsten (1,560,000 SEK) både för 2022 och 2023.

Väsentliga händelser:

Efter balansdagen kommer bolaget att avvecklas. Det är värt att notera effekten av kommande avveckling på företagets finansiella ställning.

Revisionsberättelse:

Revisorn har utfärdat en ren revisionsberättelse. Det innebär att årsredovisningen ger en rättvisande bild av företagets ekonomiska ställning och förvaltningen under det gångna året, samt att de lagstadgade kraven är uppfyllda.

Slutsatser:

Fårö Östra Mat & Dryck AB har visat en minskning i omsättning och resultat jämfört med föregående år, men företaget har upprätthållit en god nivå i soliditet samt likviditet. Det är viktigt att notera att företaget kommer att avvecklas efter balansdagen, vilket innebär att den framtida finansiella ställningen kommer att förändras radikalt.

Allt som allt, företaget har haft en sund finansiell hantering av sina tillgångar och skulder, vilket återspeglas i dess starka likviditetsposition och soliditet.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Sista Versen 87686 AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Hämtar riskanalys ...

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Claes Magnus Klampe (56 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
0% - 25%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Sista Versen 87686 AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
1,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
387 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
714 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
363 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
654 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
374 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
665 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
9,25 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
9,54 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
11,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
2,31 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
2,79 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
4 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
257,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
96,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
178,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
352 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
651 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
9,25 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
9,54 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
11,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
1,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 387 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 714 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
363 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 654 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
374 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 665 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
9,25 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 9,54 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 11,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
2,31 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,79 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
4 . Oförändrat jämfört med föregående år 4 . Oförändrat jämfört med föregående år 4 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
257,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 96,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 178,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
352 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 651 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
9,25 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 9,54 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 11,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2025-04-01
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Status ändrad
2025-01-14
Organisationens status har ändrats.
Status: Aktiv
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-12-31
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för moms
2024-12-31
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad för F-Skatt
2024-12-31
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Organisationens adress har ändrats.
2024-12-31
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-12-30
Ny adress
22104 Lund
22104 Skåne SE
Gammal adress
Fårö Vinor 3882 62467 Fårö
62467 Gotland SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-12-31
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-12-30
Ny adress
Lund
SE
Gammal adress
Fårö Vinor 3882 62467 Fårö
62467 Gotland SE
Ny styrelsemedlem
2024-12-25
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Tångby, Karl-Johan Staffan
Personnummer: 19781219-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2024-12-16
Ny styrelsemedlem
2024-12-25
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Svensson, Nils Henrik Kristoffer
Personnummer: 19790505-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-12-16
Ny styrelsemedlem
2024-12-25
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Nordström, Lina Anna Elisabeth
Personnummer: 19850908-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-12-16
Styrelsemedlem borttagen
2024-12-25
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Verdugo Sanchez, Cesar
Personnummer: 19710502-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2021-06-11
Styrelsemedlem borttagen
2024-12-25
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Verdugo Lindahl, Tea Maria Teresa
Personnummer: 19710307-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2021-06-11
Styrelsemedlem borttagen
2024-12-25
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Rosberg, Stefan John Paul
Personnummer: 19681111-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2021-06-11
Styrelsemedlem borttagen
2024-12-25
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Pettersson, Kerstin Margareta
Personnummer: 19651001-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2021-06-11
Styrelsemedlem borttagen
2024-12-25
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Klampe, Claes Magnus
Personnummer: 19700819-****
Roller: Styrelseledamot, Ordförande
Giltig från: 2021-06-11
Kontaktinformation ändrad
2024-12-24
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19781219-****
Namn: Tångby, Karl-Johan Staffan
Gammal information
Org.nr.: 19700819-****
Namn: Klampe, Claes Magnus
Organisationens namn ändrat
2024-12-24
Organisationens namn har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-08-27
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 2225
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-27
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 352
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-20
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1030
Omsättning ändras
2024-08-20
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 9253
Arbetsställe ändrat
2024-03-05
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-02-06
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-12-12
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-11-07
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 4208
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 651
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-10-03
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-09-19
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 387
Omsättning ändras
2023-09-19
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 9538
Arbetsställe ändrat
2023-09-05
Information om arbetsställe har ändrats