Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Sista Versen 87277 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Sista Versen 87277 AB grundades år 2014. Under 2023 uppgick omsättningen till 35,83 Tkr, en ökning med 7,83 Tkr jämfört med föregående år. Under 2023 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Sista Versen 87277 AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 50 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Mehr & Mehr Media AB

Verksamhetssammanfattning: Mehr & Mehr Media AB verkar inom mediebranschen och har sitt säte i Stockholms län. Årsredovisningen visar att 2023 inte var ett år med stora händelser, vilket indikerar att verksamheten har löpt på utan större förändringar eller expansioner.

Resultaträkning:

  • Nettoomsättning: Företagets omsättning har ökat till 35 831 SEK från 28 000 SEK föregående år, vilket är en positiv indikation även om summorna är relativt små.
  • Rörelsekostnader: Rörelsekostnaderna har minskat från 135 565 SEK till 108 409 SEK, vilket visar att företaget blivit mer kostnadseffektivt.
  • Rörelseresultat: Trots en ökad omsättning och minskade kostnader redovisar företaget ett negativt rörelseresultat på -72 578 SEK, vilket är något bättre jämfört med -107 565 SEK från föregående år.
  • Årets resultat efter finansiella poster: Företaget redovisar förlust på -72 358 SEK jämfört med -107 602 SEK föregående år, vilket innebär vissa förbättringar men är fortfarande en förlust.

Balansräkning:

  • Tillgångar: De totala tillgångarna har minskat från 166 231 SEK till 95 944 SEK, huvudsakligen beroende på minskningen av kortfristiga fordringar.
  • Eget kapital: Eget kapital har ökat marginellt från 50 381 SEK till 50 558 SEK.
  • Kortfristiga skulder: Kortfristiga skulder har minskat betydligt från 115 850 SEK till 45 386 SEK, vilket är en positiv utveckling och kan indikera att företaget betalat av en del av sina kortfristiga skulder eller hanterat sina betalningar bättre.

Nyckeltal:

  • Soliditet: Soliditeten har förbättrats avsevärt till 52,70 % från föregående års 30,31 %. Detta indikerar att företaget har en bättre balans mellan eget kapital och skulder, vilket ger bättre långsiktig stabilitet.

Ägarfinansiering:

  • Aktieägartillskott: Företaget har erhållit aktieägartillskott på 72 535 SEK under året, vilket har hjälpt till att stärka företagets finansiella ställning.

Sammanfattande bedömning: Mehr & Mehr Media AB har lyckats öka sin omsättning och minska sina rörelsekostnader, vilket är positivt. Företaget har också förbättrat sin soliditet och minskat sina kortfristiga skulder avsevärt. Dock redovisar företaget fortfarande en förlust, även om förlusten är mindre än föregående år. Fortsatt framtida fokus bör ligga på att öka omsättningen och ytterligare förbättra kostnadseffektiviteten för att nå lönsamhet. Egenfinansiering genom aktieägartillskott har gett företaget nödvändig likviditet men långsiktig lönsamhet kräver förbättrade driftsresultat.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Sista Versen 87277 AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Hämtar riskanalys ...

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Stefan Bernhard Mehr (75 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Sista Versen 87277 AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
−72,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−107,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−72,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−107,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−105 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
−63,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−100,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−105 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
35,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
28 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
223 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3 kr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
35,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
28 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
35,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
28 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
8,03 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
15,89 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
35,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
28 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
−72,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−107,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
−72,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−107,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−105 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
−72,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −107,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−72,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −107,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −105 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−63,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −100,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −105 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
35,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 28 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
223 kr . Ökat jämfört med föregående år 3 kr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
35,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 28 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
35,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 28 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
8,03 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 15,89 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
35,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 28 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−72,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −107,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−72,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −107,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −105 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Status ändrad
2024-12-24
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Status ändrad
2024-11-12
Organisationens status har ändrats.
Status: Aktiv
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-11-05
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för moms
2024-11-05
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad för F-Skatt
2024-11-05
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Organisationens adress har ändrats.
2024-10-22
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-10-21
Ny adress
22104 Lund
22104 Skåne SE
Gammal adress
Västmannagatan 48 11325 Stockholm
11325 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-10-22
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-10-21
Ny adress
Lund
SE
Gammal adress
Västmannagatan 48 11325 Stockholm
11325 Stockholm SE
Ny styrelsemedlem
2024-10-15
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Nordström, Lina Anna Elisabeth
Personnummer: 19850908-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-10-11
Ny styrelsemedlem
2024-10-15
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Tångby, Karl-Johan Staffan
Personnummer: 19781219-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2024-10-11
Ny styrelsemedlem
2024-10-15
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Svensson, Nils Henrik Kristoffer
Personnummer: 19790505-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-10-11
Styrelsemedlem borttagen
2024-10-15
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Mehr, Stefan Bernhard
Personnummer: 19501215-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från:
Styrelsemedlem borttagen
2024-10-15
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Mehr, David Alexander
Personnummer: 19821231-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från:
Kontaktinformation ändrad
2024-10-15
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19781219-****
Namn: Tångby, Karl-Johan Staffan
Gammal information
Org.nr.: 19501215-****
Namn: Mehr, Stefan Bernhard
Organisationens namn ändrat
2024-10-15
Organisationens namn har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-04-02
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 96
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-04-02
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -72
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-03-26
Organisationens adress har rättats
Årsresultatet ändrat
2024-03-26
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -72
Omsättning ändras
2024-03-26
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 36
Organisationens adress rättad
2024-03-26
Organisationens adress har rättats