Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Sista Versen 86822 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Sista Versen 86822 AB är ett aktiebolag och grundades år 2018. Företaget har verksamhet inom "teknisk konsultverksamhet inom industriteknik". Under 2023 uppgick omsättningen till −1 kr, en minskning med 354,41 Tkr jämfört med föregående år. Sista Versen 86822 AB hade i genomsnitt 1 anställd under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 46 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

En kort finansiell analys av Sala Svetsnorm AB:s årsredovisning för räkenskapsåret 2023 visar på flera viktiga aspekter.

  1. Resultat och intäkter:

    • Nettoomsättningen för 2023 är obefintlig, vilket är ett kraftigt nedfall från föregående års omsättning på 354 405 kr. Detta kan tyda på en verksamhetsavstanning eller förlorade kunder.
    • Resultatet efter finansiella poster är -24 313 kr för 2023, jämfört med en vinst på 126 624 kr för 2022. Detta innebär att bolaget gått från att göra vinst till att generera förlust.
    • Årets resultat visar på en förlust på -43 643 kr, jämfört med en vinst på 100 549 kr föregående år.
  2. Balansräkning:

    • Bolagets tillgångar har minskat betydligt från 313 930 kr 2022 till 118 287 kr 2023. Största nedgången ses i kassa och bank som har minskat från 244 110 kr till 71 487 kr.
    • Anläggningstillgångarna har minskat från 15 791 kr till 421 kr, huvudsakligen beroende på avskrivningar.
    • Kortfristiga skulder har ökat till 71 118 kr från 23 118 kr, vilket visar på en ökning av bolagets kortfristiga åtaganden.
  3. Eget kapital:

    • Det egna kapitalet har sjunkit från 290 812 kr 2022 till 47 169 kr 2023. Den stora minskningen i fritt eget kapital är märkbart, från 240 812 kr till -2 831 kr.
    • Soliditeten har sjunkit avsevärt från 92,6 % till 39,9 %, vilket indikerar en försämrad finansiell stabilitet.
  4. Förvaltningsberättelse:

    • Det framgår att bolaget bedrivit konsultverksamhet inom tillverkningsindustrin, specialiserad på svetsning. Dock verkar bolaget ha stått inför omvälvande förändringar eller utmaningar som lett till minskad omsättning och ökad förlust.
    • Styrelsens förslag att balansera den ansamlade förlusten i ny räkning visar att det finns en medvetenhet om att försöka återställa bolagets finansiella hälsa.

Sammanfattning

Sala Svetsnorm AB har haft ett besvärligt år med kraftigt minskade intäkter och ökade förluster. Bolagets tillgångar och eget kapital har minskat avsevärt, tillsammans med en ökad skuldsättning, vilket påverkat soliditeten negativt. Det är kritiskt för bolaget att identifiera och åtgärda de faktorer som bidragit till den negativa utvecklingen för att nå finansiell återhämtning och framtida tillväxt.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Sista Versen 86822 AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
21 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.01.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.04.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.51.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -0.11.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -83.78%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 39.88%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.66.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 4364300.00%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 2469800.00%.
!
DSO (kundfordringsdagar)
Underlag för DSO saknas.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoner är engagerade i många bolag.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Dániel Kovács (49 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Sista Versen 86822 AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2023
−43,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
100,55 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
99 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−24,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
126,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
126 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
−9,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
141,96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
141 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
−1 kr . Minskat jämfört med föregående år
2022
354,40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,01 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
385 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
37 kr . Ökat jämfört med föregående år
2021
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
354,40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,01 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
456,59 Tkr . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
250,08 Tkr . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
103,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
−1 kr . Minskat jämfört med föregående år
2022
456,59 Tkr . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
100,55 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
99 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2023
−24,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
126,62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
125 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
457,90 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,01 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Årets resultat
−43,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 100,55 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 99 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−24,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 126,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 126 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−9,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 141,96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 141 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
−1 kr . Minskat jämfört med föregående år 354,40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,01 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
385 kr . Ökat jämfört med föregående år 37 kr . Ökat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Saknas . Trend saknas 354,40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,01 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas 456,59 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Saknas . Trend saknas 250,08 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Saknas . Trend saknas 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Saknas . Trend saknas 103,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 0 kr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
−1 kr . Minskat jämfört med föregående år 456,59 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas 100,55 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 99 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
−24,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 126,62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 125 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Saknas . Trend saknas 457,90 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,01 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2024-12-31
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Status ändrad
2024-11-12
Organisationens status har ändrats.
Status: Aktiv
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-11-05
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för moms
2024-11-05
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad för F-Skatt
2024-11-05
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Organisationens adress har ändrats.
2024-11-05
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-11-04
Ny adress
22104 Lund
22104 Skåne SE
Gammal adress
Väsby 123 73393 Sala
73393 Västmanland SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-11-05
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-11-04
Ny adress
Lund
SE
Gammal adress
Väsby 123 73393 Sala
73393 Västmanland SE
Ny styrelsemedlem
2024-10-29
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Svensson, Nils Henrik Kristoffer
Personnummer: 19790505-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-10-23
Ny styrelsemedlem
2024-10-29
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Tångby, Karl-Johan Staffan
Personnummer: 19781219-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2024-10-23
Ny styrelsemedlem
2024-10-29
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Nordström, Lina Anna Elisabeth
Personnummer: 19850908-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-10-23
Styrelsemedlem borttagen
2024-10-29
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Kovácsné Sas, Anna
Personnummer: 19780413-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från:
Styrelsemedlem borttagen
2024-10-29
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Kovács, Dániel
Personnummer: 19770328-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från:
Kontaktinformation ändrad
2024-10-29
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19781219-****
Namn: Tångby, Karl-Johan Staffan
Gammal information
Org.nr.: 19770328-****
Namn: Kovács, Dániel
Organisationens namn ändrat
2024-10-29
Organisationens namn har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-07-02
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 118
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-02
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -24
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-06-25
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Årsresultatet ändrat
2024-06-25
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -44