Grundinformation
Företagets grundläggande uppgifter, nyckeltal och verksamhetsområden.
Verksamhet & ändamål
Om Sista Versen 86632 AB
En kort beskrivning av företagets verksamhet.
Årsredovisningar med AI-analys
Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.
AI-analys av den senaste årsredovisningen
Finansiell Analys av Årsredovisning för LM Translate IT AB
Förvaltningsberättelse
Verksamhet: LM Translate IT AB är baserat i Växjö och bedriver översättningsverksamhet.
Flerårsöversikt:
- Nettoomsättning har fallit kontinuerligt från 285 368 kr 2020/2021 till 106 954 kr under 2023/2024.
- Resultat efter finansiella poster har också minskat, men företaget har fortsatt varit lönsamt med 96 145 kr i resultat efter finansiella poster under det senaste året.
- Soliditeten är hög och har hållit sig runt 96-98%, vilket indikerar låg skuldsättning relativt det egna kapitalet.
Resultaträkning
Intäkter och Kostnader:
- Nettoomsättningen har minskat med 14,32% till 106 954 kr jämfört med föregående år.
- Rörelsekostnader ökade något från 10 765 kr till 13 232 kr.
- Rörelseresultatet minskade från 114 079 kr till 93 722 kr, en minskning med cirka 18%.
Finansiella Poster:
- En positiv utveckling i övriga ränteintäkter, vilket ökade resultatet till 96 145 kr efter finansiella poster.
Resultat Efter Skatt:
- Efter att ha beaktat skatter, slutade årets resultat på 76 646 kr, en minskning med cirka 16% jämfört med föregående års 91 258 kr.
Balansräkning
Tillgångar:
- Omsättningstillgångarna minskade från 418 842 kr till 307 488 kr.
- Minskningen är särskilt märkbar i kassa och bank, som minskade med 96 599 kr.
Skulder:
- Kortfristiga skulder ökade marginellt från 10 826 kr till 12 826 kr.
Eget Kapital
Bundet Eget Kapital:
- Aktiekapitalet ligger oförändrat på 50 000 kr.
Fritt Eget Kapital:
- Balanserat resultat minskade från 266 758 kr till 168 016 kr.
- Trots utdelningen på 190 000 kr under året, har bolaget hållit sig lönsamt.
Summa Eget Kapital:
- Det egna kapitalet minskade från 408 016 kr till 294 662 kr.
Slutsats
Styrkor:
- Hög soliditet och låg skuldsättning.
- Positiva rörelseresultat och resultat efter finansiella poster.
Utmaningar:
- Minskande nettoomsättning och kassa/bank-tillgångar kan vara ett tecken på minskande verksamhetsomfattning eller effektivitet.
- Utdelningar som överstiger årets resultat kan äventyra framtida likviditet och kapitaltillgångar.
Rekommendation:
- För att förbättra likviditeten och bibehålla finansiell stabilitet kan bolaget överväga att minska utdelningarna eller öka intäktsgenererande aktiviteter.
- Ökad fokus på kostnadskontroll och intäktsoptimering bör prioriteras för att vända trenden med sjunkande nettoomsättning och resultat.
Bolagsöversikt
Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.
Säkerhetsrapport
Riskanalys
En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.
Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.
Verklig huvudman
Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.
Befattningshavare (4)
Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.
Kopplade bolag (22021)
Företag med ägar-, styrelsekopplingar.
Kopplad via Lina Anna Elisabeth Nordström, Nils Henrik Kristoffer Svensson, Karl-Johan Staffan Tångby
Kopplad via Lina Anna Elisabeth Nordström, Nils Henrik Kristoffer Svensson, Karl-Johan Staffan Tångby
Firmatecknare
Personer som har rätt att företräda företaget.
Koncernstruktur
Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.
Bolagets redovisning
Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.
| Nyckeltal | Trend | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
|
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
|
76,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 91,26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 105,14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | |
|
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
|
93,72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 114,08 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 132,42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | |
|
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
|
93,72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 114,08 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 132,42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | |
|
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
|
106,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 124,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 159,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | |
|
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
|
2,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år | 745 kr . Trend saknas | - . Trend saknas | |
|
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
|
106,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 124,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 159,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | |
|
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
|
106,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 124,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 159,36 Tkr . Trend saknas | |
|
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
|
- . Trend saknas | - . Trend saknas | - . Trend saknas | |
|
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
|
1 . Oförändrat jämfört med föregående år | 1 . Oförändrat jämfört med föregående år | 1 . Oförändrat jämfört med föregående år | |
|
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
|
- . Trend saknas | - . Trend saknas | - . Trend saknas | |
|
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
|
106,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 124,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 159,36 Tkr . Trend saknas | |
|
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
|
76,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 91,26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 105,14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | |
|
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
|
96,14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 114,76 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 132,42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | |
|
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
|
- . Trend saknas | - . Trend saknas | - . Trend saknas |
Bolagshändelser
Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.
Verifiera din e-postadress
Du kan inte bevaka företag förrän du har verifierat din e-postadress. Vill du skicka verifieringslänken igen?