Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Sista Versen 85944 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Sista Versen 85944 AB grundades år 2013. Företaget har sitt säte i Lund. Under 2023 uppgick omsättningen till 34,02 Tkr, en minskning med 847,73 Tkr jämfört med föregående år. Under 2023 försämrades vinstmarginalen med 19%. Sista Versen 85944 AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Under 2023 minskade antalet anställda med 50% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 50 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Langhard IT AB:s Årsredovisning för 2023

Förvaltningsberättelse och Flerårsöversikt: Langhard IT AB har genomgått betydande förändringar under räkenskapsåret 2023. Bolagets nettoomsättning har minskat drastiskt från 882 tusen kronor 2022 till endast 34 tusen kronor 2023, vilket tyder på en kraftig nedgång i verksamheten. Denna minskning är huvudsakligen hänförlig till avslutningen av gymverksamheten i den hyrda lokalen i Arninge.

Bolaget uppvisar ett negativt resultat efter finansiella poster på -70 tusen kronor för 2023, vilket är en förbättring jämfört med föregående års resultat på -122 tusen kronor. Därtill noteras att bolagets soliditet har sjunkit drastiskt från 21 % 2022 till 5 % 2023.

Resultaträkning: De totala rörelseintäkterna 2023 uppgår till 220 tusen kronor, en kraftig minskning från 986 tusen kronor 2022. Rörelsekostnaderna har också minskat betydligt från 1,107 tusen kronor 2022 till 290 tusen kronor 2023, vilket reflekterar den minskade verksamhetsvolymen. Trots minskade kostnader uppvisar bolaget fortfarande ett rörelseresultat på -70 tusen kronor och ett nettoresultat på -70 tusen kronor för 2023.

Balansräkning: Tillgångarna har minskat markant från 335 tusen kronor 2022 till 27 tusen kronor 2023. En av de stora förändringarna är en minskning av kundfordringar och kassa/bank, vilket indikerar mindre rörelsekapital och sämre likviditet. Bolagets egna kapital har försämrats från 71 tusen kronor 2022 till 1 tusen kronor 2023, vilket visar på att aktiekapitalet till stor del är förbrukat och företaget är på väg mot likvidationsplikt.

Eget kapital och skulder: Det egna kapitalet har reducerats kraftigt med ett negativt fritt eget kapital på -49 tusen kronor. Den största komponenten är det balanserade resultatet som har minskat från 143 tusen kronor 2022 till 21 tusen kronor 2023, medan årets resultat visar en förlust på -70 tusen kronor.

Skuldsidan har kortfristiga skulder på 25 tusen kronor, en minskning från 264 tusen kronor år 2022. Detta inkluderar minskade leverantörsskulder och övriga skulder, vilket kan ses som en indikation på minskad aktivitet i verksamheten.

Sammanfattning: Langhard IT AB står inför stora utmaningar. Med en dramatisk minskning i nettoomsättning och en betydande försämring i soliditet och eget kapital, står bolaget nära likvidation om ingen vändning sker snabbt. Planen att övergå till IT-tjänster och apputveckling efter räkenskapsårets slut kan hjälpa till att stabilisera företaget, men det kräver effektiv genomföring och framgångsrika åtgärder för att återuppliva finansiell stabilitet. Att uppföra en kontrollbalansräkning och att styrelsen säkerställer att de följer AB25 kap är avgörande nästa steg för att adressera den hotande likvidationsplikten.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Sista Versen 85944 AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Hämtar riskanalys ...

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Björn Joakim Langhard (50 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Anna Helena Langhard (47 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Sista Versen 85944 AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
−69,9 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−121,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−69,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−121,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
−69,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−121,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
34,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
881,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
71 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
13 kr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
34,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
440,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
537,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
151,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
418,83 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
8,10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
23,18 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
1 . Minskat jämfört med föregående år
2022
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
186,13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
104 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
85 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
151,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
837,66 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
−69,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−60,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
−69,9 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−121,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
220,15 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
985,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
−69,9 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −121,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−69,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −121,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−69,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −121,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
34,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 881,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
71 kr . Ökat jämfört med föregående år 13 kr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
34,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 440,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 537,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
151,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 418,83 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
8,10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 23,18 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Minskat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
186,13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 104 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 85 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
151,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 837,66 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−69,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −60,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−69,9 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −121,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
220,15 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 985,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2024-12-31
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad för F-Skatt
2024-12-24
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2024-12-24
Organisationen har avregistrerats för moms
Status ändrad
2024-12-24
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Organisationens adress har ändrats.
2024-09-03
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-09-02
Ny adress
22104 Lund
22104 Skåne SE
Gammal adress
Lena 50 18693 Vallentuna
18693 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-09-03
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-09-02
Ny adress
Lund
SE
Gammal adress
Lena 50 18693 Vallentuna
18693 Stockholm SE
Ny styrelsemedlem
2024-08-27
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Tångby, Karl-Johan Staffan
Personnummer: 19781219-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2024-08-23
Ny styrelsemedlem
2024-08-27
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Svensson, Nils Henrik Kristoffer
Personnummer: 19790505-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-08-23
Ny styrelsemedlem
2024-08-27
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Nordström, Lina Anna Elisabeth
Personnummer: 19850908-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-08-23
Styrelsemedlem borttagen
2024-08-27
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Langhard, Lena Margareta
Personnummer: 19550207-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2019-04-18
Styrelsemedlem borttagen
2024-08-27
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Langhard, Björn Joakim
Personnummer: 19751001-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2019-04-18
Styrelsemedlem borttagen
2024-08-27
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Langhard, Anna Helena
Personnummer: 19790805-****
Roller: Styrelseledamot, Verkställande Direktör, Ordförande
Giltig från: 2019-04-18
Kontaktinformation ändrad
2024-08-27
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19781219-****
Namn: Tångby, Karl-Johan Staffan
Gammal information
Org.nr.: 19790805-****
Namn: Langhard, Anna Helena
Organisationens namn ändrat
2024-08-27
Organisationens namn har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-05-28
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 27
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-05-28
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -70
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-05-14
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -70
Omsättning ändras
2024-05-14
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 34
Arbetsställe ändrat
2024-05-14
Information om arbetsställe har ändrats
Bransch har tagits bort
2024-02-06
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47711
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2024-02-06
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47291
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2024-02-06
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 93199
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2024-02-06
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 96040
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2024-02-06
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 96040
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-02-06
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 63120
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-02-06
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 62030
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-02-06
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 62020
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-02-06
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 62010
Primär: Ja
Organisationens namn ändrat
2024-02-06
Organisationens namn har ändrats
Avregistrerad som arbetsgivare
2023-12-19
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare