Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Sista Versen 83195 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Sista Versen 83195 AB är ett aktiebolag som grundades år 2010 och är verksamt inom "Arkitektverksamhet". Under 2023 uppgick omsättningen till 273,61 Tkr, i nivå med föregående år. Under 2023 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Sista Versen 83195 AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 56 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Kort Finansiell Analys av R.A.B.B.E. AB:s Årsredovisning för räkenskapsåret 2022-05-01 till 2023-04-30

Sammanfattning av nyckeltal:

  • Resultat efter finansiella poster: 70 tkr (föregående år: 97 tkr)
  • Nettoomsättning: 274 tkr (föregående år: 250 tkr)
  • Soliditet: 62% (föregående år: 59%)

Resultat:

Nettoomsättning ökade med omkring 9,5% jämfört med föregående år, vilket är ett positivt tecken på ökad affärsaktivitet. Trots detta sjönk resultatet efter finansiella poster från 97 tkr till 70 tkr, vilket kan vara ett varningstecken på ökade kostnader eller andra ekonomiska utmaningar.

Rörelsekostnader har ökat kraftigt från 152 753 tkr till 204 311 tkr. Specifikt har produktionskostnader och övriga externa kostnader stigit avsevärt, vilket påverkar lönsamheten negativt. Detta kräver vidare analys för att förstå orsakerna bakom dessa ökningar och potentiella åtgärder för att minska dem.

Rörelseresultatet minskade från 97 113 tkr till 69 300 tkr, vilket återigen indikerar ökade kostnader som inte fullt ut har kunnat kompenseras av en ökad omsättning.

Förändringar i eget kapital:

Trots den ökade omsättningen och ett positivt resultat, genomfördes en betydande utdelning på 170 000 tkr, vilket har minskat det balanserade egna kapitalet betydligt. Detta påverkar företagets långsiktiga finansiella ställning och förmåga att absorbera framtida finansiella chocker.

Balansräkning:

Anläggningstillgångar har minskat drastiskt från 43 903 tkr till noll, huvudsakligen på grund av fullständig avskrivning av goodwill och inventarier. Detta innebär att företaget inte längre har några bokförda anläggningstillgångar, vilket kan påverka framtida kapacitet för expansion och uppgradering.

Omsättningstillgångar har också minskat från 875 868 tkr till 672 288 tkr, huvudsakligen på grund av en minskning i kassa och bank. Även detta är en signal på att företaget kan ha genomgått en period av högre likviditetsförbrukning.

Skulderna har minskat från 292 791 tkr till 186 902 tkr, vilket är positivt då det minskar det finansiella trycket på företaget. Dock är det viktigt att analysera om denna skuldreducering är hållbar och om företaget kan upprätthålla sin verksamhet med minskade likvida medel.

Slutsats:

Sammantaget visar analysen att R.A.B.B.E. AB uppvisar en intäktsökning och en sund soliditet om 62%, vilket är positivt. Dock finns det utmaningar i form av ökade kostnader och en betydande minskning av likvida medel och tillgångar. Styrelsen bör fokusera på att analysera och hantera de stigande kostnaderna för att förbättra lönsamheten. Dessutom behöver företaget vara vaksamt på att upprätthålla en tillräcklig nivå av likvida medel och övriga tillgångar för att trygga sin framtida verksamhet och eventuella investeringar.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Sista Versen 83195 AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 2.80.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -3.27.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.21.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 1.50.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är mycket hög. DSO = 199.19 dagar.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -31.25%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 61.36%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 3.60.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 36.50%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 180.94.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 25.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner är engagerade i många bolag.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Anders Olov Rabenius (76 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Sista Versen 83195 AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
99,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
126,58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
156 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
69,30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
97,11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
230 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
102,72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
130,53 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
263 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
273,61 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
249,86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
353 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
643 kr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
273,61 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
249,86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
353 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
232,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
239,54 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
13,67 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
22,07 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
232,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
239,54 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
99,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
126,58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
156 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
69,56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
97,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
229 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
353 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
99,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 126,58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 156 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
69,30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 97,11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 230 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
102,72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 130,53 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 263 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
273,61 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 249,86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 353 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
643 kr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
273,61 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 249,86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 353 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
232,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 239,54 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
13,67 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 22,07 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
232,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 239,54 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
99,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 126,58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 156 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
69,56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 97,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 229 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 353 Tkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2025-06-17
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-06-16
Ny adress
Gammal adress
Lund
SE
Organisationens adress rättad
2025-06-17
Organisationens adress har rättats
Status ändrad
2024-06-25
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad för moms
2024-06-18
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad för F-Skatt
2024-06-18
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Status ändrad
2024-06-18
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Organisationens adress har ändrats.
2024-03-05
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-03-04
Ny adress
22104 Lund
22104 Skåne SE
Gammal adress
Höglandstorget 4 16771 Bromma
16771 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-03-05
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-03-04
Ny adress
Lund
SE
Gammal adress
Höglandstorget 4 16771 Bromma
16771 Stockholm SE
Ny styrelsemedlem
2024-02-27
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Svensson, Nils Henrik Kristoffer
Personnummer: 19790505-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-02-23
Ny styrelsemedlem
2024-02-27
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Tångby, Karl-Johan Staffan
Personnummer: 19781219-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2024-02-23
Ny styrelsemedlem
2024-02-27
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Nordström, Lina Anna Elisabeth
Personnummer: 19850908-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-02-23
Styrelsemedlem borttagen
2024-02-27
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Rabenius, Gudrun Maria
Personnummer: 19570103-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2010-11-25
Styrelsemedlem borttagen
2024-02-27
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Rabenius, Anders Olov
Personnummer: 19500220-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2010-11-25
Kontaktinformation ändrad
2024-02-27
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19781219-****
Namn: Tångby, Karl-Johan Staffan
Gammal information
Org.nr.: 19500220-****
Namn: Rabenius, Anders Olov
Organisationens namn ändrat
2024-02-27
Organisationens namn har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-12-05
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-05-01 - 2023-05-01
Värde: 672
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-12-05
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-05-01 - 2023-05-01
Värde: 70
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-12-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 274
Årsresultatet ändrat
2023-12-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 100