Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Sista Versen 78785 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Sista Versen 78785 AB är ett aktiebolag som grundades år 1989 och är verksamt inom "Tillverkning av dörrar och fönster av plast". Under 2022 uppgick omsättningen till 3,96 Mkr, i nivå med föregående år. Sista Versen 78785 AB redovisade en vinstmarginal på 10% och ett resultat på 390 Tkr. Sista Versen 78785 AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 47 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Sista Versen 78785 AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Hämtar riskanalys ...

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Lars-Erik Ingvar Persson (70 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Sista Versen 78785 AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
310 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
278 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
357 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
395 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
328 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
459 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
395 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
348 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
479 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
3,96 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
3,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
3,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
- . Trend saknas
2021
3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
1,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
1,84 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
3,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
2 . Ökat jämfört med föregående år
2020
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
64 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
155 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
139 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
357 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
390 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
320 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
454 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
4,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
3,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
3,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
310 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 278 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 357 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
395 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 328 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 459 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
395 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 348 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 479 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
3,96 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas 3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
1,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,84 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Ökat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
64 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
155 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 139 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 357 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
390 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 320 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 454 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
4,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress rättad
2024-06-04
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress har ändrats.
2024-06-04
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-06-03
Ny adress
Gammal adress
Lund
SE
Status ändrad
2023-09-19
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv