Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Sista Versen 62210 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Sista Versen 62210 AB grundades år 2006. Under 2020 uppgick omsättningen till 985 Tkr, en minskning med 1,58 Mkr jämfört med föregående år. Sista Versen 62210 AB redovisade en vinstmarginal på 31% och ett resultat på −174 Tkr. Sista Versen 62210 AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Under 2020 minskade antalet anställda med 50% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 45 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Sista Versen 62210 AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
7
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
10 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.
!
Andel kortfristiga externa skulder
Underlag för andel kortfristiga externa skulder saknas.
!
Kassa/kortfristig skuld
Underlag för kassa/kortfristig skuld saknas.
!
Nettoskuld/EBITDA
Underlag för nettoskuld/EBITDA saknas.
!
Skuldsättningsgrad
Underlag för skuldsättningsgrad saknas.

Finansiell hälsa

!
Justerad soliditet
Underlag för justerad soliditet saknas.
!
Altman Z-score
Underlag för Altman Z-score saknas.
!
Balanslikviditet
Underlag för balanslikviditet saknas.
!
DSO (kundfordringsdagar)
Underlag för DSO saknas.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Lönsamhetstrend
Underlag för lönsamhetstrend saknas.
!
Minskning av eget kapital
Underlag för eget kapital saknas.
!
Negativt kassaflöde
Underlag för kassaflöde saknas.
!
Negativt rörelsekapital
Underlag för rörelsekapital saknas.
!
Nettomarginal
Underlag för nettomarginal saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.
!
Rörelsemarginal
Underlag för rörelsemarginal saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner är engagerade i många bolag.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde nås.
SSL på domänen
SSL är aktiverat.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Dani Ada (49 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (0)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Varumärken

Registrerade varumärken kopplade till företaget.

CamLogic

Registreringsnummer:
533291
Ansökningsdatum:
2016-03-17
Registreringsdatum:
2016-07-14
Reg. utgång:
2026-07-14
Typ:
Ordmärke
Källa: Patent- och registreringsverket

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Sista Versen 62210 AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2020, 2019, 2018
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2020
−174 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
−154 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
−17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2020
117 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
−125 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
45 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2020
117 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
−79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
91 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2020
985 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
2,56 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
3,63 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2020
264 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
−38 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2020
985 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
1,28 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
1,81 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2020
1 . Minskat jämfört med föregående år
2019
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2018
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2020
236 Tkr . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2020
−174 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
−77 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
−8,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2020
−174 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
−154 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
−12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2020
1,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
2,56 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
3,63 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2020 2019 2018
Nettoresultat
−174 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −154 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
117 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −125 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 45 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
117 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 91 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
985 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,56 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,63 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
264 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −38 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
985 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,28 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,81 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Minskat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
236 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−174 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −77 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −8,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−174 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −154 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
1,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,56 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,63 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Inga bolagshändelser.