Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt



AnmÀrkning

Aktuella anmÀrkningar registrerade för företaget.


Konkurs avslutad 2020-02-11

Om Serman Clean&shine Transport AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Serman Clean&shine Transport AB grundades Ă„r 2011. Under 2017 uppgick omsĂ€ttningen till 1,12 Mkr, en ökning med 588 Tkr jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r. Företagets vinstmarginal uppgick till -10% och resultatet till −116 Tkr. Serman Clean&shine Transport AB hade i genomsnitt 2 anstĂ€llda under Ă„ret. Under 2017 ökade antalet anstĂ€llda med 100% jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r. Den genomsnittliga Ă„ldern i styrelsen Ă€r 45 Ă„r.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner Ärsredovisningar och fÄ en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen Ärsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

SĂ€kerhetsrapport

Förekomst i rÀttsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Serman Clean&shine Transport AB och dess befattningshavare.

TrÀffar hittades i rÀttsliga mÄl
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rÀttsliga sammanhang.
* I rapporten fÄr du detaljerade sammanfattningar av de mÄl som pÄtrÀffats, relevanta fakta och kÀllhÀnvisningar. Vid tvistemÄl visas information om bÄde kÀrande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemÄl.
BestÀll fullstÀndig sÀkerhetsrapport
VÀlj tillÀgg för att fÄ en komplett bild av bolaget:
* NÀr du genomför köpet av kreditupplysning godkÀnner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjÀnster. För att se kreditupplysning mÄste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp bÄde SÀkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
SĂ€ker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar dÀr du bör vara extra uppmÀrksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget Àr inte avsett att anvÀndas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poÀng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.


Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du gÄr vidare.

8
GodkÀnda
Kontroller utan tydlig riskindikation

5
Observera
Avvikelser som bör följas upp

10
Varningar
Tydliga riskindikationer
ï€Ł
1
Betalning krÀvs
LÄsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering


Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptÀkt.

F-skattestatus
F-skatt saknas eller Àr inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad


Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rÀttsliga beslut.

Skulder


Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.

Kassa/kortfristig skuld
Kassan Àr otillrÀcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.05.

SkuldsÀttningsgrad
SkuldsÀttningsgraden Àr mycket hög. SkuldsÀttningsgrad = 32.22.

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA Àr lÄg. Nettoskuld/EBITDA = -15.94.
ï€Ł
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hÀlsa


Justerad soliditet
Justerad soliditet Àr kritiskt lÄg. Justerad soliditet = 3.06%.

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -0.16.

Balanslikviditet
Balanslikviditeten Àr under 1. Balanslikviditet = 0.08.

Kassalikviditet
Kassalikviditeten Àr under 0,8. Kassalikviditet = 0.08.

RÀntetÀckningsgrad
RÀntetÀckningsgraden Àr under 1. RÀntetÀckningsgrad = -115.00.

Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen Àr mycket svag. Rörelsemarginal = -10.00%.

Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde Àr negativt senaste Äret.

Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet Àr negativt senaste Äret.

Nettomarginal
Nettomarginalen Àr lÄg. Nettomarginal = -0.09%.

DSO (kundfordringsdagar)
DSO Àr pÄ en god nivÄ. DSO = 0.98 dagar.

Lageruppbyggnad
LagernivÄerna Àr stabila.

Minskning av eget kapital
Eget kapital Àr stabilt eller ökar. FörÀndring = 110.49%.
!
Lönsamhetstrend
Underlag för lönsamhetstrend saknas.
!
OmsÀttningskoncentration
Underlag för omsÀttningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

NÀtverk och Àgande


Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang Àr normalt.

NÀringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva nÀringsförbud bland nyckelpersoner.

Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvÀrderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter


Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.



Senay Kanat (41 Är)
Vice direktör och styrelsesuppleant

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Serman Clean&shine Transport AB ingÄr inte i nÄgon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information frÄn företagets Ärsredovisningar.

Visar 2017, 2016
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intÀkter, kostnader, rÀntekostnader och skatter har beaktats.
2017
−1 Tkr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r
2016
−472 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före rÀntor och skatt visar hur mycket företaget tjÀnar pÄ kÀrnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2017
−115 Tkr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r
2016
−472 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA stÄr för resultat före rÀntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst frÄn den löpande verksamheten innan dessa poster.
2017
−94 Tkr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r
2016
−458 Tkr . Trend saknas
OmsÀttning
Total omsÀttning Àr de pengar företaget tjÀnar pÄ att sÀlja varor eller tjÀnster under perioden.
2017
1,12 Mkr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r
2016
530 Tkr . Trend saknas
RÀnteintÀkter
IntÀkter som tjÀnas in frÄn rÀntebÀrande tillgÄngar som lÄn, obligationer eller insÀttningar.
2017
- . Trend saknas
2016
- . Trend saknas
OmsÀttning per anstÀlld
OmsÀttning per anstÀlld Àr ett produktivitetsmÄtt som berÀknas genom att dela omsÀttningen med genomsnittligt antal anstÀllda.
2017
559 Tkr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r
2016
530 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anstÀlld
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anstÀllda.
2017
- . Trend saknas
2016
- . Trend saknas
Personalkostnad per anstÀlld
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anstÀllda.
2017
- . Trend saknas
2016
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anstÀllda
Genomsnittligt antal anstÀllda under perioden, berÀknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2017
2 . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r
2016
1 . Trend saknas
Övriga intĂ€kter
Övriga rörelseintĂ€kter som inte ingĂ„r i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försĂ€ljning av tillgĂ„ngar eller andra sidoinkomster.
2017
65 Tkr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r
2016
13 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat Àr skillnaden mellan omsÀttning och de direkta kostnaderna för sÄlda varor och tjÀnster.
2017
- . Trend saknas
2016
- . Trend saknas
Nettoresultat per anstÀlld
Nettoresultat per anstÀlld visar hur mycket vinst varje anstÀlld genererar för företaget.
2017
−500 kr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r
2016
−472 Tkr . Trend saknas
Resultat frÄn ordinarie verksamhet
Resultat frÄn den löpande verksamheten exklusive extraordinÀra eller engÄngsposter.
2017
−116 Tkr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r
2016
−472 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintÀkter
Totala intÀkter frÄn företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2017
1,18 Mkr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r
2016
543 Tkr . Trend saknas
RedovisningsvÀrden per Är för vald kategori
Nyckeltal Trend 2017 2016
Nettoresultat
−1 Tkr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r −472 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−115 Tkr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r −472 Tkr . Trend saknas
EBITDA
−94 Tkr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r −458 Tkr . Trend saknas
OmsÀttning
1,12 Mkr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r 530 Tkr . Trend saknas
RÀnteintÀkter
- . Trend saknas - . Trend saknas
OmsÀttning per anstÀlld
559 Tkr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r 530 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anstÀlld
- . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anstÀlld
- . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anstÀllda
2 . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r 1 . Trend saknas
Övriga intĂ€kter
65 Tkr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r 13 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anstÀlld
−500 kr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r −472 Tkr . Trend saknas
Resultat frÄn ordinarie verksamhet
−116 Tkr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r −472 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintÀkter
1,18 Mkr . Ökat jĂ€mfört med föregĂ„ende Ă„r 543 Tkr . Trend saknas

BolagshÀndelser

HÀndelser och förÀndringar i företagets registrerade uppgifter.

Styrelsemedlem borttagen
2024-03-19
En medlem har tagits bort frÄn organisationens styrelse
Namn: Kanat, Senay
Personnummer: 19841007-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig frÄn: 2018-04-17
Styrelsemedlem borttagen
2024-03-19
En medlem har tagits bort frÄn organisationens styrelse
Namn: Kanat, Serman
Personnummer: 19780315-****
Roller: Styrelseledamot, VerkstÀllande Direktör
Giltig frÄn: 2018-04-17
Arkiverad
2024-03-19
Organisationen har arkiverats