Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Scandinavian Brands & Healthcare AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Scandinavian Brands & Healthcare AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "partihandel med parfym och kosmetika" och grundades 2020. Företaget har sitt säte i Huddinge. Under 2024 uppgick omsättningen till 930,88 Tkr, en minskning med 136,19 Tkr jämfört med föregående år. Under 2024 försämrades vinstmarginalen med 42%. Scandinavian Brands & Healthcare AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 45 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Scandinavian Brands & Healthcare AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
11
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
27 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.04.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -3.30.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -1.60.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -167.06%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -3.50.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.37.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.37.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -85.86%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -42.24%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -42.00%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 16.22 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde nås.
SSL på domänen
SSL är aktiverat.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Stefan Bertil Hansson (46 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Scandinavian Brands & Healthcare AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−393,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−253,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−420,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−394,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−251,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−487,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−394,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−251,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−487,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
930,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,07 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
800,24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
1,03 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
930,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,07 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
800,24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
−168,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
22,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
326,73 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
20,58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
20,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
388,33 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
373 kr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
340 kr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
−168,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
22,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
326,73 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
−393,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−253,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−420,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−393,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−253,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−487,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
931,25 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
800,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−393,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −253,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −420,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−394,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −251,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −487,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−394,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −251,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −487,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
930,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,07 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 800,24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1,03 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
930,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,07 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 800,24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
−168,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 22,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 326,73 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
20,58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 20,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 388,33 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
373 kr . Trend saknas - . Trend saknas 340 kr . Trend saknas
Bruttoresultat
−168,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 22,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 326,73 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−393,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −253,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −420,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−393,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −253,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −487,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
931,25 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 800,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-03-05
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-01-01 – 2024-12-31
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
46460
70200
73111
Tidigare branscher
46460
70220
73111
F-skatt avregistrerad
2025-12-02
Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Status: F-skatt avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Ändringsdatum: 2025-11-28
Vinsten ändrad
2024-12-31
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -253
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-12-31
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 457
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-12-24
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-12-24
Organisationens adress har rättats
Omsättning ändras
2024-12-24
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1067
Årsresultatet ändrat
2024-12-24
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -253
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -488
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 221
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-07-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 800
Årsresultatet ändrat
2023-07-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -421