Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Salong Färg & Form AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Salong Färg & Form AB är ett aktiebolag som grundades år 2013 och är verksamt inom "Frisörer och barberare". Företaget har sitt säte i Arvika. Under 2024 uppgick omsättningen till 664,69 Tkr, en minskning med 1,12 Mkr jämfört med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Under 2024 minskade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Salong Färg & Form AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
23
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
0
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 2.05.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -0.37.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.19.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lageruppbyggnad
Lagret växer samtidigt som försäljningen minskar.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 83.82%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 6.30.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 5.46.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.05.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 52.19%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 15.36%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 115.15.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 20.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Nadja Stiernfeldt (33 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Nathalie Stiernfeldt (36 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Salong Färg & Form AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
102,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
46,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
22,61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
131,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
60,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
34,52 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
161,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
90,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
64,52 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
664,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
1,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
29 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
7 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
890,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
838,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
709,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
663,98 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
514,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
503,30 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
−5,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
62,02 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
488,41 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,33 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
23,09 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
11,30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
131,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
59,62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
30,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
- . Trend saknas
2023
1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
102,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 46,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 22,61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
131,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 60,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 34,52 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
161,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 90,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 64,52 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
664,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 29 kr . Ökat jämfört med föregående år 7 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas 890,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 838,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas 709,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 663,98 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 514,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 503,30 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas 2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas −5,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 62,02 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
488,41 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,33 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas 23,09 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 11,30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
131,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 59,62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 30,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas 1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Antal anställda har ändrat
2026-05-13
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-04-08
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2025-12-16
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
96210
Tidigare huvudbransch
96021
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Balansräkning ändrad
2024-08-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 356
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 60
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-08-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1780
Årsresultatet ändrat
2024-08-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 46
Organisationens adress har ändrats.
2024-05-21
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-05-20
Ny adress
Kyrkogatan 23 67131 Arvika
67131 Värmland SE
Gammal adress
Västra Torggatan 1 67131 Arvika
67131 Värmland SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-05-21
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-05-20
Ny adress
Kyrkogatan 23 67131 Arvika
67131 Värmland SE
Gammal adress
Västra Torggatan 1 67131 Arvika
67131 Värmland SE
Organisationens adress rättad
2024-04-09
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-04-09
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 343
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 30
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-07-25
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1678
Årsresultatet ändrat
2023-07-25
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 23