Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Sala Verktygssvets AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Sala Verktygssvets AB är ett aktiebolag som grundades år 2018 och är verksamt inom "Tillverkning av lås och gångjärn". Under 2022 uppgick omsättningen till 4,24 Mkr, en minskning med 3,63 Mkr jämfört med föregående år. Under 2022 försämrades vinstmarginalen med 16%. Sala Verktygssvets AB hade i genomsnitt 4 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 59 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Sala Verktygssvets AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
18 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.
!
Andel kortfristiga externa skulder
Underlag för andel kortfristiga externa skulder saknas.
!
Kassa/kortfristig skuld
Underlag för kassa/kortfristig skuld saknas.
!
Nettoskuld/EBITDA
Underlag för nettoskuld/EBITDA saknas.
!
Skuldsättningsgrad
Underlag för skuldsättningsgrad saknas.

Finansiell hälsa

Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -71.97%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 89.06%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 11.99.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 21.93%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 28.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Balanslikviditet
Underlag för balanslikviditet saknas.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Anders Roger Pettersson (75 år)
Genom
Person
Bosatt
Andel
50% - 75%
Holger Lars-Ove Gustafsson (65 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Ulrika Margareta Ahlholm (52 år)
Extern firmatecknare
Inger Margareta Dahle (69 år)
Extern firmatecknare
Leif Gustav Andersson (61 år)
Extern firmatecknare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av likvidatorn externa firmatecknarna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Sala Verktygssvets AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
929,26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
931 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
756 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
1,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
985 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
1,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,56 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
1,30 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
4,24 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
7,86 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
8,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
1,06 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,97 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
1,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
875,22 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
334,23 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
4 . Minskat jämfört med föregående år
2020
5 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
508,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
18 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
3 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
3,50 Mkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
232,32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
232,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
151,20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
1,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
981 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
4,75 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
7,88 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
8,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
929,26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 931 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 756 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
1,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 985 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
1,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,56 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,30 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
4,24 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 7,86 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 8,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,06 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,97 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
875,22 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
334,23 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
4 . Oförändrat jämfört med föregående år 4 . Minskat jämfört med föregående år 5 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
508,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 18 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
3,50 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
232,32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 232,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 151,20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
1,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 981 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
4,75 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 7,88 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 8,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2023-07-25
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-07-24
Ny adress
Gammal adress
Falun
SE