Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Sabina Och Amer Nurkovic Måleri AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Sabina Och Amer Nurkovic Måleri AB är ett aktiebolag som grundades år 2016 och är verksamt inom "Byggande av bostadshus och andra byggnader". Företaget har sitt säte i Helsingborg. Under 2024 uppgick omsättningen till 12,97 Mkr, en ökning med 1,22 Mkr jämfört med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Sabina Och Amer Nurkovic Måleri AB hade i genomsnitt 8 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 42 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Sabina Och Amer Nurkovic Måleri AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
20
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.83.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 1.47.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.93.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.42%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 1.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 41.00%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 5.77.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.71.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 8.38 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.67.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -7.87%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 38.00.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Amer Nurkovic (42 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Sabina Och Amer Nurkovic Måleri AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
55 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
124 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
531 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
152 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
234 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
909 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
167 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
249 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
925 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
12,97 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
11,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
10,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,47 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
8 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
8 . Ökat jämfört med föregående år
2022
5 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
138 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
330 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
6,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
15,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
106,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
154 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
237 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
907 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
11,89 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
10,53 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
55 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 124 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 531 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
152 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 234 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 909 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
167 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 249 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 925 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
12,97 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 11,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 10,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,47 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
8 . Oförändrat jämfört med föregående år 8 . Ökat jämfört med föregående år 5 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 138 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 330 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
6,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 15,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 106,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
154 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 237 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 907 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 11,89 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 10,53 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
41000
Tidigare huvudbransch
41200
Omsättning ändras
2025-08-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 12974
Årsresultatet ändrat
2025-08-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 55
Vinsten ändrad
2025-08-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 154
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 2636
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2025-07-08
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-12-11
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-12-09
Ny adress
Porfyrgatan 6 25468 Helsingborg
25468 SE
Gammal adress
Hortensiagatan 3 25668 Helsingborg
25668 Skåne SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-12-11
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-12-09
Ny adress
Porfyrgatan 6 25468 Helsingborg
25468 SE
Gammal adress
Hortensiagatan 3 25668 Helsingborg
25668 Skåne SE
Balansräkning ändrad
2024-09-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 3335
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-09-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 237
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-09-17
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2024-09-17
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 124
Omsättning ändras
2024-09-17
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 11753
Arbetsställe ändrat
2024-02-06
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-12-12
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 3159
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 907
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-10-03
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-09-26
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 531
Omsättning ändras
2023-09-26
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 10203
Organisationens adress rättad
2023-09-26
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2023-09-26
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2023-07-04
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2023-07-04
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2023-07-04
Organisationens adress har rättats