Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Ruaa La Rose AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Ruaa La Rose AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar" och grundades 2020. Under 2023 uppgick omsättningen till 0 kr, en minskning med 54,16 Tkr jämfört med föregående år. Under 2023 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Årsredovisningen för Ruaa La Rose AB

Sammanfattning av verksamheten

Ruaa La Rose AB är en skönhetsklinik som erbjuder tjänster inom hudbehandling, sminkning och nagelvård. Bolaget har redovisat sina finansiella resultat för räkenskapsåret 2023-01-01 till 2023-12-31.

Nettoomsättning och Resultat

Nettoomsättningen för året uppgick till 0 kr, en total nedgång från 54 160 kr jämfört med föregående år. Resultatet efter finansiella poster visar en förlust på 30 291 kr, vilket är en försämring jämfört med föregående års förlust på 10 337 kr.

Företagets rörelsekostnader uppgick till 29 517 kr, vilket är en minskning från föregående års 64 516 kr. Den drastiska minskningen i omsättning utan en motsvarande minskning av kostnader har förvärrat bolagets ekonomiska situation.

Balansräkning och Soliditet

Tillgångar: Bolagets anläggningstillgångar har bibehållit sitt värde på 25 646 kr. Omsättningstillgångarna har dock minskat avsevärt till -15 387 kr från föregående års 18 587 kr, delvis på grund av negativa kortfristiga fordringar.

Eget Kapital och Skulder: Det egna kapitalet är kraftigt negativt och uppgick till -39 496 kr, vilket är värre än föregående års -9 205 kr. Den negativa utvecklingen har påverkat bolagets soliditet, som nu ligger på -385%, ett alarmerande tecken på bolagets höga skuldgrad och låga kapitaltäckning.

Kortfristiga Skulder: De kortfristiga skulderna uppgick till 49 755 kr, en minskning från föregående års 53 438 kr. Trots detta är det viktiga att notera att skulderna fortfarande utgör en betydande del av bolagets totala kapitalstruktur.

Förvaltningsberättelse och Resultatdisposition

Styrelsen har föreslagit att den ansamlade förlusten på -64 496 kr ska balanseras i ny räkning. Detta pekar på att företaget inte planerar några utdelningar utan snarare fokuserar på att hantera de kumulativa förlusterna.

Slutsats och Rekommendationer

Ruaa La Rose AB står inför betydande ekonomiska utmaningar med en negativ nettovinstmarginal och försämrad soliditet. Den totala bristen på omsättning under det gångna räkenskapsåret utan motsvarande kostnadsminskning har starkt påverkat bolagets ekonomiska hälsa.

Rekommendationer:

  1. Kostnadsreduktion: En genomgripande översyn av rörelsekostnaderna för att identifiera möjliga kostnadsbesparingar.
  2. Intäktsökning: Utveckling av en strategi för att öka intäkterna, inklusive marknadsföringsinsatser för att attrahera nya kunder.
  3. Kapitaltillskott: Överväg möjligheten till kapitaltillskott för att förbättra balansräkningen och öka soliditeten.
  4. Finansieringslösningar: Utforska alternativa finansieringslösningar för att förbättra likviditeten och möta kortfristiga skulder.

Det är avgörande för företaget att vidta omedelbara åtgärder för att stabilisera den finansiella situationen och säkerställa långsiktig hållbarhet.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Ruaa La Rose AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
9
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
9
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
20 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.01.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -1.67.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -1.26.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -384.99%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -19.15.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = -0.31.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -329.07%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -37.13.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
!
DSO (kundfordringsdagar)
Underlag för DSO saknas.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Nettomarginal
Underlag för nettomarginal saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Rörelsemarginal
Underlag för rörelsemarginal saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas ensam av likvidatorn

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Ruaa La Rose AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
−30,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−14,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−46,7 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−29,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−10,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−46,4 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
−29,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−10,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−46,4 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
- . Trend saknas
2022
54,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
379,18 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
21 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
19 kr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
35,86 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
- . Trend saknas
2022
54,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
335,08 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
−30,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−10,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−46,7 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
415,04 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
−30,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −14,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −46,7 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−29,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −10,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −46,4 Tkr . Trend saknas
EBITDA
−29,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −10,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −46,4 Tkr . Trend saknas
Omsättning
- . Trend saknas 54,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 379,18 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
21 kr . Ökat jämfört med föregående år 19 kr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 35,86 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas 54,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 335,08 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−30,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −10,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −46,7 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 415,04 Tkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

E-postadress tillagd
2026-03-25
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
Firmateckning ändrad
2026-02-13
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen Styrelsen ska bestå av 1 styrelseledamot och 1 styrelsesuppleant. Registrerad särskild delgivningsmottagare saknas. Då minst halva antalet styrelsesuppleanter ska vara bosatta inom EES uppfyller företaget inte kravet på bosättning.
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Styrelsen ska bestå av 1 styrelseledamot och 1 styrelsesuppleant.
Organisationens adress har ändrats.
2025-04-29
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-04-28
Ny adress
Gammal adress
Skärholmsgången 28 12745 Skärholmen
12745 Stockholm SE
Styrelsemedlem borttagen
2024-09-17
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Abdulkadhim, Rasha Jawad Abdulkadhim
Personnummer: 19930530-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2024-05-16
Organisationens adress har ändrats.
2024-05-28
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-05-27
Ny adress
Hammarkulletorget 34 42437 Angered
42437 Västra Götaland SE
Lägenhet 1001
Gammal adress
Langelandsgatan 11 16443 Kista
16443 Stockholm SE
Ny styrelsemedlem
2024-05-21
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Alfatal, Nour
Personnummer: 19970824-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-05-16
Ny styrelsemedlem
2024-05-21
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Abdulkadhim, Rasha Jawad Abdulkadhim
Personnummer: 19930530-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2024-05-16
Styrelsemedlem borttagen
2024-05-21
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Majid Abdul Hamid, Ruaa
Personnummer: 19820721-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från:
Kontaktinformation ändrad
2024-05-21
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19930530-****
Namn: Abdulkadhim, Rasha Jawad Abdulkadhim
Gammal information
Org.nr.: 19820721-****
Namn: Majid Abdul Hamid, Ruaa
Balansräkning ändrad
2024-05-14
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 10
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-05-14
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -30
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-05-07
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -30
Omsättning ändras
2024-05-07
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Status ändrad
2024-05-07
Organisationens status har ändrats.
Status: Aktiv
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-04-30
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för moms
2024-04-30
Organisationen har avregistrerats för moms
Organisationens adress rättad
2024-04-30
Organisationens adress har rättats
Styrelsemedlem borttagen
2024-04-16
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Fatahella Hassan, Thuraiia
Personnummer: 19500504-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från:
Avregistrerad för F-Skatt
2024-01-09
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.