Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Realspeed AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Realspeed AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "datakonsultverksamhet" och grundades 2007. Företaget har sitt säte i Södra Sandby. Under 2024 uppgick omsättningen till 6,98 Mkr, en ökning med 658,70 Tkr jämfört med föregående år. Realspeed AB redovisade en vinstmarginal på 13% och ett resultat på 884 Tkr. Realspeed AB hade i genomsnitt 6 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 56 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Realspeed AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.997. Ojusterad andel = 0.997.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.06.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -0.51.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.78.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.42.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 56.02%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.56.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 39.18 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.56.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 21.00%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 11.71%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 148.00.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 4.00%.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Erik Robert Wikander (52 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av Wikander, Erik Robert

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Realspeed AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
817 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
887,01 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
953,56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
296 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
381,25 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
781,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
303 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
388,03 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
787,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
6,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
6,32 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
6,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
590 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
29,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−7,0 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
962,78 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
1,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
964,90 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
906,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
810,57 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
6 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
6 . Minskat jämfört med föregående år
2022
7 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
14,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
6,32 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
6,75 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
136,17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
147,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
136,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
884 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
971,46 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
6,98 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
6,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
817 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 887,01 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 953,56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
296 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 381,25 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 781,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
303 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 388,03 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 787,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
6,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,32 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
590 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 29,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −7,0 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 962,78 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas 1,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 964,90 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 906,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 810,57 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
6 . Oförändrat jämfört med föregående år 6 . Minskat jämfört med föregående år 7 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 14,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas 6,32 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,75 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
136,17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 147,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 136,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
884 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 971,46 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
6,98 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas 6,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
62201
Tidigare huvudbransch
62020
Balansräkning ändrad
2025-07-08
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 6350
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-07-08
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 884
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2025-07-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 817
Omsättning ändras
2025-07-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 6977
Dotterbolag borttaget
2025-03-25
Ett dotterbolag har avregistrerats
Vinsten ändrad
2024-03-26
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 971
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-03-26
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 5513
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-03-19
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2024-03-19
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 6318
Årsresultatet ändrat
2024-03-19
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 887
Dotterbolag tillagt
2024-02-06
Ett nytt dotterbolag har lagts till