Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Rörfokus Industrifastigheter Falun AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Rörfokus Industrifastigheter Falun AB grundades år 1982. Under 2020 uppgick omsättningen till 935 Tkr, en ökning med 838 Tkr jämfört med föregående år. Rörfokus Industrifastigheter Falun AB redovisade en vinstmarginal på 47% och ett resultat på 263 Tkr. Under 2020 minskade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Rörfokus Industrifastigheter Falun AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
16
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 11.04.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 58.82.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.047. Ojusterad andel = 0.047.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.71.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 1.41%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.26.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -94.83%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.17.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 15.22 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.17.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 19.04%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 2.47.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 47.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Kjell Mattias Wallin (39 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
75% - 99%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Ewa Wictoria Danielsson (49 år)
Huvudansvarig revisor
Elin Charlotta Wallin (32 år)
Vice direktör och styrelsesuppleant

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Rörfokus Industrifastigheter Falun AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2020, 2019, 2018
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2020
178 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
150 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
418 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2020
444 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
191 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
449 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2020
675 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
259 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
517 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2020
935 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
97 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
146 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2020
- . Trend saknas
2019
1 Tkr . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2020
- . Trend saknas
2019
48,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2020
- . Trend saknas
2019
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2018
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2020
- . Trend saknas
2019
727 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
768 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2020
- . Trend saknas
2019
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
209 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2020
263 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
192 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
449 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2020
935 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
824 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
914 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2020 2019 2018
Nettoresultat
178 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 150 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 418 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
444 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 191 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 449 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
675 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 259 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 517 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
935 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 97 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 146 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas 1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas 48,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas 2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas 727 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 768 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas 75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 209 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
263 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 192 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 449 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
935 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 824 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 914 Tkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Inga bolagshändelser.