Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Rådström Svets & Service Häckelsäng AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Rådström Svets & Service Häckelsäng AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "metallegoarbeten" och grundades 2021. Företaget har sitt säte i Gävle. Under 2023 uppgick omsättningen till 1,15 Mkr, i nivå med föregående år. Under 2023 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Rådström Svets & Service Häckelsäng AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 47 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Rådström Svets & Service Häckelsäng AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
12
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
8
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.701. Ojusterad andel = 0.701.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 6.98.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.33.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 4.32.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 12.53%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.53.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.05.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 1.16%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är låg. Räntetäckningsgrad = 1.48.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 43.70 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 24.36%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 4.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Fredrik Per-Ove Rådström (52 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas ensam av likvidatorn

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Rådström Svets & Service Häckelsäng AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
13,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
327 kr . Minskat jämfört med föregående år
2021
30 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
47,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
16,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
44 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
85,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
34,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
53 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
1,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
529 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
54 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2 kr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
1,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
529 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
693,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
904,35 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
333,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
582,37 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
- . Trend saknas
2022
3,06 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
693,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
904,35 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
13,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
327 kr . Minskat jämfört med föregående år
2021
30 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
15,56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
327 kr . Minskat jämfört med föregående år
2021
37 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
- . Trend saknas
2022
1,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
529 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
13,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 327 kr . Minskat jämfört med föregående år 30 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
47,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 16,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 44 Tkr . Trend saknas
EBITDA
85,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 34,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 53 Tkr . Trend saknas
Omsättning
1,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 529 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
54 kr . Ökat jämfört med föregående år 2 kr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 529 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
693,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 904,35 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
333,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 582,37 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas 3,06 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
693,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 904,35 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
13,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 327 kr . Minskat jämfört med föregående år 30 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
15,56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 327 kr . Minskat jämfört med föregående år 37 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas 1,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 529 Tkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Adress uppdaterad
2026-07-01
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-07-01
Ny adress
Muréngatan 28
80251 Gävle
Gävleborg
Gävle
SE
Tidigare adress
Totravägen 60
81740 Bergby
Gävleborg
Gävle
SE
E-postadress borttagen
2026-06-24
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Organisationsstatus ändrad
2026-06-24
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Gäller från: 2026-06-18
Tidigare status: Under likvidation
Bolagsverkets status ändrad
2026-06-24
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Ny statuskod: 20
Tidigare status: Under likvidation
Tidigare statuskod: 32
Gäller från: 2026-06-18
Antal anställda har ändrat
2026-03-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
81230
Tidigare branscher
81290
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
25530
Tidigare huvudbransch
25620
Årsredovisning tillagd
2025-11-20
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Avregistrerad för F-Skatt
2024-12-03
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.