Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Ps Solenergi AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Ps Solenergi AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "elinstallationer" och grundades 2023. Företaget har sitt säte i Västerhaninge. Under 2024 uppgick omsättningen till 529,64 Tkr, en ökning med 372,77 Tkr jämfört med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Ps Solenergi AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
23 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.815. Ojusterad andel = 0.815.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 4.28.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -0.53.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.14.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 87.35%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 9.74.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 9.70.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 53.09 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 129.19%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 13.05%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 117.57.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 16.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Lönsamhetstrend
Underlag för lönsamhetstrend saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Sebastian Patrik Ratajczyk (31 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Erhan Baksi (40 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av ledamoten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Ps Solenergi AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
69,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
28,50 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
83,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
35,89 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
83,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
35,89 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
529,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
156,87 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
39 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
55 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
126,45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
61,31 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
82,45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
35,88 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023
Nettoresultat
69,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 28,50 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
83,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 35,89 Tkr . Trend saknas
EBITDA
83,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 35,89 Tkr . Trend saknas
Omsättning
529,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 156,87 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
39 kr . Minskat jämfört med föregående år 55 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
126,45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 61,31 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
82,45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 35,88 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Adress uppdaterad
2026-01-20
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-01-19
Ny adress
Ribby Allé 46
13742 Västerhaninge
Stockholm
Haninge
SE
Tidigare adress
Posses Väg 9
15593 Nykvarn
Stockholm
Nykvarn
SE
E-postadress tillagd
2026-01-20
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
E-postadress borttagen
2026-01-20
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Närstående tillagd
2026-01-11
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Erhan Baksi
Roll: Vice direktör och styrelsesuppleant
Gäller från: 2026-01-09
Adress uppdaterad
2026-01-11
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-01-10
Ny adress
Ribby Alle 46
13742 Västerhaninge
Stockholm
Haninge
SE
Tidigare adress
Posses Väg 9
15593 Nykvarn
Stockholm
Nykvarn
SE
Firmateckning ändrad
2026-01-11
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av ledamoten
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av ledamoten Styrelsen ska bestå av 1 styrelseledamot och 1 styrelsesuppleant.
Verklig huvudman tillagd
2026-01-10
En verklig huvudman har lagts till för organisationen.
Namn: Sebastian Patrik Ratajczyk
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2026-01-07
Närstående borttagen
2025-12-21
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Patrik Sebastian Ratajczyk
Roll: Vice direktör och styrelsesuppleant
Gäller från: 2023-05-25
Gäller till: 2025-12-18
Firmateckning ändrad
2025-12-21
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av ledamoten Styrelsen ska bestå av 1 styrelseledamot och 1 styrelsesuppleant.
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
46502
Tidigare branscher
46521
Årsresultatet ändrat
2025-08-07
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 69
Omsättning ändras
2025-08-07
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 530
Vinsten ändrad
2025-08-07
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 82
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-07
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 140
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-08-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-03-01 - 2024-01-01
Värde: 57
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-03-01 - 2024-01-01
Värde: 36
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 10
Värde: 29
Omsättning ändras
2024-08-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 10
Värde: 157
Organisationens adress har ändrats.
2024-06-18
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-06-17
Ny adress
Posses Väg 9 15593 Nykvarn
15593 Stockholm SE
Gammal adress
Nygårds Allé 3 15593 Nykvarn
15593 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-06-18
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-06-17
Ny adress
Posses Väg 9 15593 Nykvarn
15593 Stockholm SE
Gammal adress
Nygårds Allé 3 15593 Nykvarn
15593 Stockholm SE
Bransch har lagts till
2023-07-25
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43210
Primär: Ja
Bransch har tagits bort
2023-07-25
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 46521
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2023-07-25
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 46521
Primär: Nej