Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Prosales Winloss AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Prosales Winloss AB grundades år 2016. Under 2023 uppgick omsättningen till 94,50 Tkr, en ökning med 46,02 Tkr jämfört med föregående år. Under 2023 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av ProSales WinLoss AB:s Årsredovisning för 2023

1. Introduktion

ProSales WinLoss AB verkar i SaaS-sektorn med huvudkontor i Stockholm. Bolaget rapporterar en markant ökning i resultatutvecklingen under året men står inför avveckling under 2024.

2. Nyckeltal och Finansiell Ställning

Flerårsöversikt (Tkr)
  • Nettoomsättning: 94 (2023) vs. 48 (2022)
  • Resultat efter finansiella poster: 79 (2023) vs. 24 (2022)
  • Soliditet (%): 128,0 (2023) vs. 127,4 (2022)
  • Balansomslutning: 335 (2023) vs. 287 (2022)
Kommentarer:
  • Nettoomsättning: Har nästan dubblats jämfört med föregående år. Tillväxten är ett positivt tecken men nettoomsättningen är relativt liten, vilket kan indikera att bolaget fortfarande är i en tidig fas eller har en begränsad marknadsnisch.
  • Resultat efter finansiella poster: Har ökat markant, vilket indikerar effektiv cost management och ökad rörelsemarginal.
  • Soliditet: Väldigt hög soliditet vilket innebär att bolaget finansieras i hög grad av eget kapital snarare än lån, vilket minimerar finansiella risker.
  • Balansomslutning: En blygsam ökning, vilket återspeglar den konservativa tillväxten eller den begränsade operationella expansionen.

3. Resultaträkning

  • Nettoomsättning: 94,498 kr
  • Rörelsekostnader: -17,572 kr
  • Rörelseresultat: 76,926 kr
  • Finansiella poster: 1,782 kr
  • Resultat efter finansiella poster: 78,708 kr
  • Skatt: -15,845 kr
  • Årets resultat: 62,863 kr
Kommentarer:
  • Bolaget har lyckats hålla sina rörelsekostnader ganska låga, vilket resulterar i ett positivt rörelseresultat på 76,926 kr.
  • Förhållandet mellan nettoomsättning och rörelseresultat indikerar en hög rörelsemarginal.
  • Efter att ha tagit hänsyn till finansiella poster och skatt, uppgår årets resultat till 62,863 kr, vilket är en betydande förbättring från föregående år.

4. Balansräkning

  • Omsättningstillgångar (Kassa och bank): 319,870 kr
  • Kortfristiga skulder: -93,761 kr
  • Eget kapital: 428,752 kr
Kommentarer:
  • Omloppstillgångar: En stor andel av bolagets tillgångar ligger i kassa och bank, vilket ger god likviditet.
  • Kortfristiga skulder: Relativt små skulder vilket minskar risken för likviditetsproblem.
  • Eget kapital: Stark kapitalstruktur med betydande eget kapital jämfört med skulder.

5. Kassaflödesanalys

  • Med tanke på bolagets höga likviditet och låga skuldsättning, indikerar detta en stark förmåga att självfinansiera sig på kort sikt.

6. Övriga Kommentarer

  • Avvecklingsplan: Bolaget står inför avveckling under 2024, vilket omedelbart påverkar den långsiktiga hållbarheten och kräver en noggrann plan för avvecklingen för att maximera värden för aktieägarna.
  • Minskning i personal: Ingen rapporterad anställd, vilket kan ha hjälpt till att minimera operationella kostnader men kan också begränsa tillväxten långsiktigt.

Slutsats

Årsredovisningen för 2023 indikerar att ProSales WinLoss AB har förbättrat sin ekonomiska ställning avsevärt med ökad nettoomsättning och ett starkt resultat. Trots detta, den rapporterade avvecklingen skapar osäkerhet kring bolagets framtid. En hög soliditet och likviditet minskar finansiella risker, men den planerade avvecklingen påverkar bedömningen av bolagets långsiktiga strategi och investeringspotential.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Prosales Winloss AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Hämtar riskanalys ...

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Inger Margareta Dahle (69 år)
Vice direktör och styrelsesuppleant
Bengt Junior Niklas Nygårds (54 år)
Vice direktör och styrelsesuppleant
Lena Birgitta Killgren Jonsson (61 år)
Vice direktör och styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Prosales Winloss AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
62,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
18,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
100 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
76,93 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
24,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
129 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
76,93 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
24,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
129 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
94,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
48,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
214 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
1,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
29 kr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
94,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
48,48 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
78,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
23,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
129 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
214 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
62,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 18,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 100 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
76,93 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 24,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 129 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
76,93 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 24,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 129 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
94,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 48,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 214 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 29 kr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
94,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 48,48 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
78,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 23,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 129 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 214 Tkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2025-02-18
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad för moms
2025-02-04
Organisationen har avregistrerats för moms
Organisationens adress rättad
2024-12-17
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress har ändrats.
2024-11-26
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-11-25
Ny adress
Falun
SE
Gammal adress
Sveavägen 49 11359 Stockholm
11359 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-11-26
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-11-25
Ny adress
79127 Falun
79127 Dalarna SE
Gammal adress
Sveavägen 49 11359 Stockholm
11359 Stockholm SE
Avregistrerad för F-Skatt
2024-11-19
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-11-19
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Vinsten ändrad
2024-06-25
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 79
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-06-25
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 335
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-06-18
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-06-18
Organisationens adress har rättats
Omsättning ändras
2024-06-18
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 94
Årsresultatet ändrat
2024-06-18
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 63
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 24
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 287
Gammalt värde: N/A