Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Pre Construction Management AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Pre Construction Management AB är ett aktiebolag som grundades år 2007 och är verksamt inom "Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik". Företaget har sitt säte i Vallentuna. Under 2024 uppgick omsättningen till 170,84 Tkr, en minskning med 213,34 Tkr jämfört med föregående år. Under 2024 försämrades vinstmarginalen med 15%. Under 2024 minskade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Pre Construction Management AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
9
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
13
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.04.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 71.21.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -18.83.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 1.38%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -0.17.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.88.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är mycket hög. DSO = 1775.75 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -85.93%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -65.88%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -1.82.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -43.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Annika Sylvia Magnusson (62 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Pre Construction Management AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−112,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
74,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
21,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−72,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
83,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
22,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−51,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
105,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−25,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
170,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
384,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
576,07 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
129 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,10 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
384,19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
288,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
1,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
671,53 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
73,76 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
146,82 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
1 . Minskat jämfört med föregående år
2022
2 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
681,26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
883,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
766,98 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
852,11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,34 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
74,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
10,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−112,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
74,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
21,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
852,11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,34 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−112,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 74,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 21,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−72,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 83,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 22,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−51,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 105,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −25,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
170,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 384,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 576,07 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
129 kr . Minskat jämfört med föregående år 1,10 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas 384,19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 288,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas 1,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 671,53 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 73,76 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 146,82 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas 1 . Minskat jämfört med föregående år 2 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
681,26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 883,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 766,98 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
852,11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,34 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas 74,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 10,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−112,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 74,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 21,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
852,11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,34 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Antal anställda har ändrat
2026-05-13
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
56110
Tidigare branscher
56100
Årsresultatet ändrat
2025-08-07
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -113
Omsättning ändras
2025-08-07
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 171
Balansräkning ändrad
2025-08-07
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1017
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-08-07
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: -113
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 74
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-08-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 499
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-08-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 384
Årsresultatet ändrat
2024-08-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 74
Arbetsställe ändrat
2024-08-06
Information om arbetsställe har ändrats
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 21
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 685
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-08-01
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2023-08-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 576
Årsresultatet ändrat
2023-08-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 21