Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Pr Fashion AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Pr Fashion AB är ett aktiebolag som grundades år 2020 och är verksamt inom "Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder". Under 2024 uppgick omsättningen till 2,73 Mkr, en minskning med 498,58 Tkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -5% och resultatet till −197,0 Tkr. Pr Fashion AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 42 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Analysen av årsredovisningen för PR Fashion AB för räkenskapsåret 2023-09-01 till 2024-08-31 visar på några viktiga punkter:

  1. Finansiell Ställning: Bolaget har fortsatt göra en förlust med ett årsresultat på -197 017 kronor. Nettoomsättningen har minskat jämfört med föregående år, från 3 227 498 kronor till 2 728 917 kronor. Detta har påverkat rörelseresultatet negativt, vilket gick från -813 332 kronor föregående år till -141 395 kronor innevarande år.

  2. Omsättningstillgångar och Skulder: Omsättningstillgångarna har ökat till 1 681 712 kronor från 1 450 662 kronor föregående år, huvudsakligen genom en ökning i varulager. Samtidigt har kortfristiga skulder minskat något men är fortfarande på en hög nivå (931 211 kronor jämfört med 1 253 533 kronor föregående år).

  3. Eget Kapital: Det egna kapitalet har minskat avsevärt till 20 789 kronor från 77 806 kronor föregående år, vilket indikeras av den låga soliditeten på 1,2 % jämfört med 4,9 % förra året. Detta är anmärkningsvärt då en låg soliditet kan vara en indikator på finansiell osäkerhet och högre risk.

  4. Revisorns Uttalande: Revisorn identifierar en väsentlig osäkerhetsfaktor gällande bolagets fortsatta drift på grund av negativa finansiella resultat och låga likvida medel i förhållande till kortfristiga skulder. Detta kan påverka bolagets förmåga att fortsatt bedriva verksamhet på lång sikt.

  5. Förvaltningsberättelse: Styrelsen har arbetat med att förbättra lönsamheten genom kostnadsminskningar och att hitta nya försäljningsvägar, men det har hittills inte lett till ett positivt resultat. Styrelsen föreslår att årets förlust balanseras i ny räkning.

Totalt sett uppvisar årsredovisningen för PR Fashion AB utmaningar kring lönsamhet och likviditet. En fortsättning av nuvarande situation kan leda till ytterligare finansiella svårigheter, och det är viktigt att bolaget adresserar dessa problem för att kunna säkerställa en hållbar framtid.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Pr Fashion AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
12
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
10
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.09.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 82.44.
Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.543. Ojusterad andel = 0.543.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -33.95.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 1.20%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 1.63.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.16.
Lageruppbyggnad
Lagret växer samtidigt som försäljningen minskar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -73.28%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -7.22%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -2.52.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = -5.00%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.81.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 3.71 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Ronja Louise Carola Svensson Thörne (29 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Pr Fashion AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−197,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−883,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−153,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−141,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−813,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−98,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−48,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−720,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−5,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
2,73 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
480 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
527 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−2,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
2,73 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
202,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
877,91 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
115,25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,38 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
276,02 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
115 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
5,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−95,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
1,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
202,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
877,91 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
−197,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−883,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−153,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−197,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−883,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−153,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
2,73 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,05 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−197,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −883,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −153,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−141,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −813,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −98,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−48,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −720,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −5,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
2,73 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
480 kr . Minskat jämfört med föregående år 527 kr . Ökat jämfört med föregående år −2,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
2,73 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
1,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 202,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 877,91 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
115,25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3,38 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 276,02 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
115 kr . Minskat jämfört med föregående år 5,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −95,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
1,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 202,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 877,91 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−197,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −883,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −153,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−197,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −883,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −153,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
2,73 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,05 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Avregistrerad för moms
2026-07-01
Organisationen är inte längre momsregistrerad.
Status: Momsregistrering avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för moms.
Ändringsdatum: 2026-07-01
Avregistrerad som arbetsgivare
2026-07-01
Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Status: Avregistrerad som arbetsgivare
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Ändringsdatum: 2026-07-01
Adress uppdaterad
2026-07-01
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-07-01
Ny adress
Hallands Län Halmstad
Tidigare adress
Köpmansgatan 14
30242 Halmstad
Halland
Halmstad
SE
Markerad som ej verksam
2026-05-31
Organisationen har markerats som ej verksam.
Status: Markerad som vilande
Beskrivning: Organisationen är markerad som icke verksam.
Ändringsdatum: 2026-05-31
Bolagsverkets status ändrad
2026-05-31
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Ny statuskod: 20
Tidigare status: Aktiv
Gäller från: 2026-05-28
Organisationsstatus ändrad
2026-05-31
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Gäller från: 2026-05-28
Tidigare status: Aktiv
F-skatt avregistrerad
2026-01-27
Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Status: F-skatt avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Ändringsdatum: 2026-01-16
Styrelsemedlem borttagen
2025-06-03
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Huléen, Erik Jonas
Personnummer: 19860211-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2024-02-12
Årsresultatet ändrat
2025-04-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: -197
Omsättning ändras
2025-04-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 2729
Vinsten ändrad
2025-04-08
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: -197
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-04-08
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 1735
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-05-28
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 1597
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-05-28
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: -884
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-05-14
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: -884
Omsättning ändras
2024-05-14
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 3227
Ny styrelsemedlem
2024-02-20
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Huléen, Erik Jonas
Personnummer: 19860211-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2024-02-12
Arbetsställe ändrat
2024-01-16
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2024-01-16
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-01-16
Organisationens adress har rättats