Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Pontos Bemanning Och Byggstäd AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Pontos Bemanning Och Byggstäd AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "personaluthyrning" och grundades 2023. Företaget har sitt säte i Järfälla. Under 2025 uppgick omsättningen till 3,53 Mkr, en minskning med 1,87 Mkr jämfört med föregående år. Under 2025 försämrades vinstmarginalen med 19%. Pontos Bemanning Och Byggstäd AB hade i genomsnitt 5 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 53 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Pontos Bemanning Och Byggstäd AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
20
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.576. Ojusterad andel = 0.576.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 3.95.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -2.68.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.53.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 67.35%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.07.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 5.15.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 15.69 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 29.06%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 10.33%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 23.26.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 10.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Anastasios Ioannidis (46 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Georgios Ioannidis (60 år)
Styrelsesuppleant

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Pontos Bemanning Och Byggstäd AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
364,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
209,44 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
350,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
354,95 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
407,45 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
361,45 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
3,53 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
5,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,04 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
35,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
10,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
31 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
706,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,04 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
609,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,12 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,23 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
396,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
686,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
728,26 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
5 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
5 . Ökat jämfört med föregående år
2023
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
−342,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
245,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
190,75 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
3,05 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
5,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,23 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
72,98 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
204,25 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
209,44 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
371,43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
354,95 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
3,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
5,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,23 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
364,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 209,44 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
350,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 354,95 Tkr . Trend saknas
EBITDA
407,45 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 361,45 Tkr . Trend saknas
Omsättning
3,53 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,04 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
35,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 10,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 31 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
706,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,04 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
609,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,12 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,23 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
396,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 686,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 728,26 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
5 . Oförändrat jämfört med föregående år 5 . Ökat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
−342,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 245,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 190,75 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
3,05 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,23 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
72,98 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 204,25 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 209,44 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
371,43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 354,95 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
3,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,23 Mkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Antal anställda har ändrat
2026-07-15
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
78201
Tidigare huvudbransch
78200
Arbetsställe ändrat
2025-10-14
Information om arbetsställe har ändrats
Antal anställda har ändrat
2025-10-07
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Verksamhetsbeskrivning ändrad
2025-10-07
Organisationens verksamhetsbeskrivning har uppdaterats.
Ny beskrivning
Bolaget skall bedriva bemanning och uthyrning av personal inom vård, lokalvård och transport, arrangemang av fest och nöjes upplevelser, cateringverksamhet, import och export av livsmedel, uthyrning av personal inom restaurang och servering, godstransport, lokalvård, byggstädning, trädgårdsarbete samt därmed förenlig verksamhet.
Tidigare beskrivning
Bolaget skall bedriva bemanning och uthyrning av personal inom vård, lokalvård och transport, arrangemang av fest och nöjes upplevelser, cateringverksamhet, import och export av livsmedel, uthyrning av personal inom restaurang och servering, godstransport,lokalvård samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch har lagts till
2025-07-29
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 49410
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2025-07-29
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 81210
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2025-07-29
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 93290
Primär: Nej
Vinsten ändrad
2025-07-08
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1735
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-07-08
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 2822
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2025-06-24
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1021
Omsättning ändras
2025-06-24
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 5402
Arbetsställe ändrat
2025-06-24
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2025-04-08
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-11-05
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-07-09
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-02-01 - 2024-01-01
Värde: 743
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-09
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-02-01 - 2024-01-01
Värde: 355
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-02
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 11
Värde: 209
Omsättning ändras
2024-07-02
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 11
Värde: 1039
Arbetsställe ändrat
2024-07-02
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-05-07
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-04-09
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-03-05
Information om arbetsställe har ändrats