Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Phat Loc AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Phat Loc AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "dagspa, bastu och ångbastu" och grundades 2021. Företaget har sitt säte i Kungens Kurva. Under 2024 uppgick omsättningen till 2,91 Mkr, en ökning med 674 Tkr jämfört med föregående år. Under 2024 försämrades vinstmarginalen med 26%. Phat Loc AB hade i genomsnitt 3 anställda under året. Under 2024 ökade antalet anställda med 50% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 40 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Phat Loc AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
23
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
0
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.80.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -1.44.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.72.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 58.77%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.44.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.23.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.23.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 43.68%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 11.74%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 136.67.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 14.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Thi Hang Nguyen (40 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
75% - 99%
Xuan Chuong Nguyen (40 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Thi Hang Nguyen (40 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Phat Loc AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
342 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
736 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
191 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
410 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
912 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
311 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
448 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
937 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
336 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
2,91 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
15 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
971,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
875,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
3 . Ökat jämfört med föregående år
2023
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
2 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
138 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
50 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
114 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
368 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
95,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
432 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
927 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
310 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
3,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
342 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 736 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 191 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
410 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 912 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 311 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
448 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 937 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 336 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
2,91 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 15 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
971,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 875,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
3 . Ökat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
138 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 50 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
114 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 368 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 95,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
432 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 927 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 310 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
3,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
96230
Tidigare huvudbransch
96040
Omsättning ändras
2025-08-19
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2914
Årsresultatet ändrat
2025-08-19
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 342
Arbetsställe ändrat
2025-08-19
Information om arbetsställe har ändrats
Vinsten ändrad
2025-08-19
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 432
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-19
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 2007
Gammalt värde: N/A
Bransch har tagits bort
2024-12-31
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 96022
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2024-12-31
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 96040
Primär: Ja
Arbetsställe ändrat
2024-11-05
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-08-27
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1504
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-27
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 927
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-20
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 736
Omsättning ändras
2024-08-20
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2240
Balansräkning ändrad
2023-10-31
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 596
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-31
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 310
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-10-24
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-10-24
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 191
Omsättning ändras
2023-10-24
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1751