Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Petterssons Frisering 2.0 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Petterssons Frisering 2.0 AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "frisörer och barberare" och grundades 2023. Företaget har sitt säte i Bjästa. Under 2025 uppgick omsättningen till 1,64 Mkr, en minskning med 105,44 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Petterssons Frisering 2.0 AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 50 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Petterssons Frisering 2.0 AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
18
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
23 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.981. Ojusterad andel = 0.981.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.83.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.63.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.87.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Kassalikviditet
Kassalikviditeten är svag. Kassalikviditet = 0.83.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -36.91%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 34.88%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 7.05.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.56.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 2.61%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 1963.00.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 3.00%.
!
DSO (kundfordringsdagar)
Underlag för DSO saknas.
!
Lönsamhetstrend
Underlag för lönsamhetstrend saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Camilla Ulrika Sparf (49 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Björn Stefan Sparf (51 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Camilla Ulrika Sparf (49 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Petterssons Frisering 2.0 AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
42,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
105,0 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
53,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
132,25 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
53,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
132,25 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
1,64 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,74 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
925 kr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
819,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
871,94 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
720,47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
823,32 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
551,23 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
616,35 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
2 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
1,44 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,65 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
21,40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
52,50 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
53,90 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
132,25 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024
Nettoresultat
42,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 105,0 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
53,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 132,25 Tkr . Trend saknas
EBITDA
53,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 132,25 Tkr . Trend saknas
Omsättning
1,64 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,74 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
925 kr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
819,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 871,94 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
720,47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 823,32 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
551,23 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 616,35 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
1,44 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,65 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
21,40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 52,50 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
53,90 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 132,25 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
96210
Tidigare huvudbransch
96021
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
47121
47711
Tidigare branscher
47711
47999
Antal anställda har ändrat
2025-11-19
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Årsredovisning tillagd
2025-11-19
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-09-01 – 2025-08-31
Balansräkning ändrad
2024-12-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-03-01 - 2024-09-01
Värde: 371
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-12-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-03-01 - 2024-09-01
Värde: 132
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-12-17
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 18
Värde: 105
Omsättning ändras
2024-12-17
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 18
Värde: 1744
Arbetsställe ändrat
2024-12-17
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2024-05-21
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2023-08-15
Information om arbetsställe har ändrats
Registrerad som arbetsgivare
2023-08-08
Företaget har registrerats som arbetsgivare
Registrerad för moms
2023-08-08
Organisationen har registrerats för moms.
Organisationens adress rättad
2023-08-08
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress har ändrats.
2023-07-25
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-07-24
Ny adress
Nätragatan 19 89330 Bjästa
89330 Västernorrland SE
Gammal adress
Nyängetsvägen 1 89232 Domsjö
89232 Västernorrland SE
Organisationens adress har ändrats.
2023-07-11
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-07-10
Ny adress
Nyängetsvägen 1 89232 Domsjö
89232 Västernorrland SE
Gammal adress
Bransch har lagts till
2023-07-11
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47999
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2023-07-11
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47711
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2023-07-11
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 96021
Primär: Ja
Huvudkontor ändrat
2023-07-11
Huvudkontorets adress har ändrats
Registrerad för F-Skatt
2023-07-04
Organisationen har registrerats för F-skatt.