Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Ozdeleau AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Ozdeleau AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "detaljhandel med fotoutrustning" och grundades 2010. Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2024 uppgick omsättningen till 303,98 Tkr, en minskning med 416,83 Tkr jämfört med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Ozdeleau AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 57 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Ozdeleau AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
7
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 70.32.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.050. Ojusterad andel = 0.050.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.19.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.65.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

DSO (kundfordringsdagar)
DSO är mycket hög. DSO = 191.30 dagar.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.39.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.18%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är låg. Räntetäckningsgrad = 1.31.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 1.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 60.66%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 50.91.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 37.31.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 0.18%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Anna Åsa Deleau Wiklund (45 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Ozdeleau AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
562 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
4,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
30,09 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
2,70 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
7,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
32,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
2,70 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
7,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
32,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
303,98 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
720,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
859,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
59 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
91 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
4 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
303,98 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
720,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
859,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
98,96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
557,42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
929,68 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
199,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
127,71 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
382,97 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
98,96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
557,42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
929,68 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
562 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
4,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
30,09 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
700 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
5,30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
30,09 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
1,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
562 kr . Minskat jämfört med föregående år 4,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 30,09 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
2,70 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 7,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 32,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
2,70 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 7,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 32,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
303,98 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 720,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 859,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
59 kr . Minskat jämfört med föregående år 91 kr . Ökat jämfört med föregående år 4 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
303,98 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 720,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 859,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
98,96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 557,42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 929,68 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 199,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 127,71 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 382,97 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
98,96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 557,42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 929,68 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
562 kr . Minskat jämfört med föregående år 4,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 30,09 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
700 kr . Minskat jämfört med föregående år 5,30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 30,09 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 1,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
74200
90120
90200
Tidigare branscher
74201
74203
90010
90030
Årsresultatet ändrat
2025-04-15
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1
Omsättning ändras
2025-04-15
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 304
Balansräkning ändrad
2025-04-15
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 513
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-04-15
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-06-18
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 5
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-06-18
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 650
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-06-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 721
Årsresultatet ändrat
2024-06-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 4
Organisationens adress har ändrats.
2024-02-27
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-02-26
Ny adress
Nybohovsbacken 34 11763 Stockholm
11763 Stockholm SE
Lägenhet 1401
Gammal adress
Vitalisvägen 8 11255 Stockholm
11255 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-02-27
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-02-26
Ny adress
Nybohovsbacken 34 11763 Stockholm
11763 Stockholm SE
Lägenhet 1401
Gammal adress
Vitalisvägen 8 11255 Stockholm
11255 Stockholm SE
Organisationens namn ändrat
2024-02-20
Organisationens namn har ändrats