Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2025-01-08

Om Nygatan Nio Hårstudio I Gävle AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Nygatan Nio Hårstudio I Gävle AB grundades år 2005. Under 2022 uppgick omsättningen till 4,00 Mkr, en ökning med 724 Tkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 0% och resultatet till −4 Tkr. Nygatan Nio Hårstudio I Gävle AB hade i genomsnitt 6 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 55 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Nygatan Nio Hårstudio I Gävle AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
13
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
6
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.871. Ojusterad andel = 0.871.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 30.58.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 10.06.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.37.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.70.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = 0.20.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 9.05%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.07.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -0.10%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 0.00%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.43.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 2.74 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -3.57%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Anna Elisabet Holmberg (52 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Sara Magdalena Eliasson Ernvall (49 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Malin Elisabet Sandin (49 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Styrelsen ska bestå av 2 styrelseledamöter och 1 styrelsesuppleant.

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Nygatan Nio Hårstudio I Gävle AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
−4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−502 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
227 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−496 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
304 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−489 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
313 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
4,00 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
3,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
4,10 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
665,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
545,17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
586 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
6 . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
6 . Minskat jämfört med föregående år
2020
7 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
80 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
308 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
288 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
−667 kr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−83,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
32,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
−4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−502 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
297 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
4,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
3,58 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
4,39 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
−4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −502 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 227 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −496 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 304 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −489 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 313 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
4,00 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,10 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
665,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 545,17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 586 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
6 . Oförändrat jämfört med föregående år 6 . Minskat jämfört med föregående år 7 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
80 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 308 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 288 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−667 kr . Ökat jämfört med föregående år −83,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 32,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −502 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 297 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
4,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,58 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,39 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Huvudkontor ändrat
2024-12-11
Huvudkontorets adress har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-12-11
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-12-09
Ny adress
Gammal adress
Nygatan 9 80320 Gävle
80320 Gävleborg SE
Styrelsemedlem borttagen
2024-06-11
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Sjösten, Lars Göran
Personnummer: 19581001-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2023-10-19
Ny styrelsemedlem
2024-03-26
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Holmberg, Anna Elisabet
Personnummer: 19731217-****
Roller: Styrelseledamot, Ordförande
Giltig från: 2024-03-22
Styrelsemedlem borttagen
2024-03-26
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Larsson, Anna Elisabet
Personnummer: 19731217-****
Roller: Styrelseledamot, Ordförande
Giltig från: 2022-08-24
Kontaktinformation ändrad
2024-03-26
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19731217-****
Namn: Holmberg, Anna Elisabet
Gammal information
Org.nr.: 19731217-****
Namn: Larsson, Anna Elisabet
Avregistrerad för F-Skatt
2023-12-05
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2023-12-05
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2023-12-05
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Status ändrad
2023-12-05
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Organisationens adress rättad
2023-12-05
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2023-12-05
Organisationens adress har rättats
Ny styrelsemedlem
2023-10-24
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Sjösten, Lars Göran
Personnummer: 19581001-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2023-10-19
Styrelsemedlem borttagen
2023-09-05
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Eliasson Ernvall, Sara Magdalena
Personnummer: 19770125-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2022-08-24