Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Nitton28 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Nitton28 AB är ett aktiebolag som grundades år 2022 och är verksamt inom "Konsultverksamhet avseende företags organisation". Under 2024 uppgick omsättningen till 229,20 Tkr, en minskning med 807,80 Tkr jämfört med föregående år. Under 2024 försämrades vinstmarginalen med 28%.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Den korta analysen av årsredovisningen för nitton28 AB för räkenskapsåret 2024-01-01 till 2024-12-31 kan summeras enligt följande:

Förvaltningsberättelse

Bolaget har sitt säte i Klågerup och sysslar med att äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag. Under året minskade nettoomsättningen kraftigt från 1 037 tkr till 229 tkr, vilket tyder på färre uppdrag och därmed lägre intäkter.

Resultaträkning

Nettoomsättningen uppgick till 229 tkr, en kraftig minskning jämfört med föregående år. Rörelseintäkter sjönk från 1 041 tkr till 229 tkr. Rörelsekostnaderna uppgick till 266 tkr, vilket resulterade i ett negativt rörelseresultat på -36,5 tkr jämfört med föregående års positiva resultat på 288 tkr. Årets resultat blev -36,5 tkr jämfört med 228 tkr föregående år.

Balansräkning

Balansomslutningen minskade från 317 tkr till 82 tkr. Kassa och bank minskade markant från 147 tkr till 9 tkr. De kortfristiga fordringarna minskade också från 98 tkr till 16 tkr. Eget kapital minskade drastiskt från 253 tkr till 17 tkr, vilket påverkar soliditeten negativt från 80 % till 21 %.

Kassaflödesanalys

En kassaflödesanalys saknas i den tillhandahållna dokumentationen, vilket gör en komplett analys av kassaflödet omöjlig.

Slutsats

Företaget har genomgått ett utmanande år med minskade intäkter och negativt resultat. Balansräkningen visar även på minskade likvida medel och eget kapital, vilket kan indikera finansiella svårigheter som behöver adresseras för att återställa lönsamhet och stabilitet.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Nitton28 AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Hämtar riskanalys ...

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Ronny Antoni Just (44 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Nitton28 AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−36,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
228,42 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−36,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
287,66 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−21,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
290,81 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
229,20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,04 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
244 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
11 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
3,93 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
110,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
341,05 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−36,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
287,67 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
- . Trend saknas
2023
1,04 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023
Nettoresultat
−36,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 228,42 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−36,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 287,66 Tkr . Trend saknas
EBITDA
−21,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 290,81 Tkr . Trend saknas
Omsättning
229,20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,04 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
244 kr . Ökat jämfört med föregående år 11 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas 3,93 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
110,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 341,05 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−36,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 287,67 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas 1,04 Mkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Adress uppdaterad
2026-08-18
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-08-18
Ny adress
Skåne Län Svedala
Tidigare adress
Jacob Hanssons Väg 12 B
23376 Klågerup
Skåne
Svedala
SE
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
70200
Tidigare huvudbransch
70220
Balansräkning ändrad
2025-05-20
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 82
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-05-20
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: -37
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2025-05-20
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -37
Omsättning ändras
2025-05-20
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 229
Vinsten ändrad
2024-03-05
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01 - 2024-01-01
Värde: 288
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-03-05
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01 - 2024-01-01
Värde: 317
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-02-27
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-02-27
Organisationens adress har rättats
Omsättning ändras
2024-02-27
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 13
Värde: 1037
Årsresultatet ändrat
2024-02-27
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 13
Värde: 228