Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Nick Harmsen AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Nick Harmsen AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "konsultverksamhet avseende företags organisation" och grundades 2018. Företaget har sitt säte i Täby. Under 2024 uppgick omsättningen till 973,29 Tkr, en ökning med 210,05 Tkr jämfört med föregående år. Under 2024 förbättrades vinstmarginalen med 20%. Nick Harmsen AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 62 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Nick Harmsen AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
22
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
0
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.01.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -0.01.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.21.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 50.05%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 5.25.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.14.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 24.38 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 42.21%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 3.56%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 6.65.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 12.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

David Nicolas Harmsen (64 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Nick Harmsen AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
34,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−90,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
112,24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
119,10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−151,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
221,28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
119,10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−151,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
221,28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
973,29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
763,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
950,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
893 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
13 kr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
973,29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
763,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
950,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
864 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
585,70 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
773,05 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
128,46 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
298,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
195,87 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
6,43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
26,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
864 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
585,70 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
773,05 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
34,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−90,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
112,24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
102,08 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−154,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
216,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
- . Trend saknas
2023
769,67 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
977,00 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
34,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −90,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 112,24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
119,10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −151,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 221,28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
119,10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −151,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 221,28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
973,29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 763,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 950,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
893 kr . Ökat jämfört med föregående år 13 kr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
973,29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 763,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 950,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
864 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 585,70 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 773,05 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
128,46 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 298,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 195,87 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas 6,43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 26,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
864 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 585,70 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 773,05 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
34,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −90,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 112,24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
102,08 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −154,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 216,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas 769,67 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 977,00 Tkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Adress uppdaterad
2026-07-10
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-07-10
Ny adress
10261 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Tidigare adress
Vingavägen 3
Lägenhet 1204
12132 Enskededalen
Stockholm
Stockholm
SE
Adress uppdaterad
2026-06-17
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-06-16
Ny adress
Enhagsbacken 12
18740 Täby
Stockholm
Täby
SE
Tidigare adress
Magnus Ladulåsgatan 1
11865 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Adress uppdaterad
2026-06-04
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-06-03
Ny adress
Vingavägen 3
Lägenhet 1204
12132 Enskededalen
Stockholm
Stockholm
SE
Tidigare adress
Enhagsbacken 12
18740 Täby
Stockholm
Täby
SE
Adress rättad
2026-06-04
Organisationens adress har rättats.
Giltig sedan: 2026-06-03
Ny adress
Magnus Ladulåsgatan 1
11865 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Tidigare adress
Magnus Ladulåsgatan 1
11865 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Antal anställda har ändrat
2026-03-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-02-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-01-20
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
70200
Tidigare huvudbransch
70220
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Organisationens adress har ändrats.
2025-08-12
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-08-11
Ny adress
Enhagsbacken 12 18740 Täby
18740 Stockholm SE
Gammal adress
Magnus Ladulåsgatan 1 11865 Stockholm
11865 Stockholm SE
Årsresultatet ändrat
2025-07-29
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 35
Omsättning ändras
2025-07-29
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 973
Organisationens adress rättad
2025-05-13
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2024-08-06
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 379
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-06
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -155
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-30
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -91
Omsättning ändras
2024-07-30
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 763
Organisationens adress rättad
2024-01-16
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-01-16
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 438
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 216
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-07-25
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 950
Årsresultatet ändrat
2023-07-25
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 112