Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Neuraxis AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Neuraxis AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "dataprogrammering" och grundades 2017. Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2025 uppgick omsättningen till 220,72 Tkr, en minskning med 462,78 Tkr jämfört med föregående år. Neuraxis AB redovisade en vinstmarginal på 64% och ett resultat på 116,67 Tkr. Under 2025 minskade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Neuraxis AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
20
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 42.84.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -3.45.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.02.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 1.67.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 89.14%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 49.09.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -6.64%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 15.01%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 48.82.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 55.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Stefanos Klironomos (46 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Anna Dimopoulou (49 år)
Styrelsesuppleant

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Neuraxis AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
33,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
362,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
460,78 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
121,47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
616,73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
778,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
121,47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
624,73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
802,66 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
220,72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
683,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
840,95 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
21,76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
861 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
52 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
683,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
840,95 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
665,32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
839,76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
7,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
3,99 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
212,30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
665,32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
839,76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
362,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
460,78 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
116,67 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
616,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
777,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
224,71 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
33,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 362,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 460,78 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
121,47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 616,73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 778,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
121,47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 624,73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 802,66 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
220,72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 683,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 840,95 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
21,76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 861 kr . Ökat jämfört med föregående år 52 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas 683,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 840,95 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas 665,32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 839,76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 7,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
3,99 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
212,30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 665,32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 839,76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas 362,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 460,78 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
116,67 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 616,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 777,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
224,71 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
64994
70200
Tidigare branscher
64993
70220
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
62100
Tidigare huvudbransch
62010
Årsredovisning tillagd
2025-11-06
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-05-01 – 2025-04-30
Vinsten ändrad
2024-10-22
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-05-01 - 2024-05-01
Värde: 616
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-10-22
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-05-01 - 2024-05-01
Värde: 1384
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-10-15
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-10-15
Organisationens adress har rättats
Omsättning ändras
2024-10-15
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 683
Årsresultatet ändrat
2024-10-15
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 363
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-05-01 - 2023-05-01
Värde: 778
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-05-01 - 2023-05-01
Värde: 1160
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-10-17
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 841
Årsresultatet ändrat
2023-10-17
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 461
Organisationens adress har ändrats.
2023-07-18
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-07-17
Ny adress
Årstaskogs Väg 9 11756 Stockholm
11756 SE
Gammal adress
Önologgatan 2 11757 Stockholm
11757 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2023-07-18
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-07-17
Ny adress
Årstaskogs Väg 9 11756 Stockholm
11756 SE
Gammal adress
Önologgatan 2 11757 Stockholm
11757 Stockholm SE