Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Nånö Fastighet Och Utveckling AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Nånö Fastighet Och Utveckling AB är ett aktiebolag som grundades år 2011 och är verksamt inom "All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik". Företaget har sitt säte i Norrtälje. Under 2026 uppgick omsättningen till 3,19 Mkr, i nivå med föregående år. Nånö Fastighet Och Utveckling AB redovisade en vinstmarginal på 8% och ett resultat på 182,90 Tkr. Nånö Fastighet Och Utveckling AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Under 2026 ökade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 42 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Nånö Fastighet Och Utveckling AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
18
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
6
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
27 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 8.91.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 5.02.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.34.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.246. Ojusterad andel = 0.246.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 20.43%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 1.90.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är svag. Kassalikviditet = 0.93.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.05%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är låg. Räntetäckningsgrad = 1.36.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.60.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.58 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 0.52%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 3.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde nås.
SSL på domänen
SSL är aktiverat.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Magnus Arne Ryderstedt (44 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Linnea Ryderstedt (44 år)
Genom
Person
Bosatt
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Varumärken

Registrerade varumärken kopplade till företaget.

Racketladan

Registreringsnummer:
616804
Ansökningsdatum:
2021-06-28
Registreringsdatum:
2021-09-10
Reg. utgång:
2031-06-28
Typ:
Ordmärke
Källa: Patent- och registreringsverket

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Nånö Fastighet Och Utveckling AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2026, 2025, 2024
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2026
98,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
1,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
137,69 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2026
250,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
84,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
294,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2026
348,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
161,53 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
379,28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2026
3,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
3,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2026
126 kr . Ökat jämfört med föregående år
2025
43 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
113 kr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2026
1,59 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
3,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,75 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
1,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
2,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,70 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
596,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
1,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
899,0 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2026
2 . Ökat jämfört med föregående år
2025
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2026
4,26 Tkr . Trend saknas
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2026
2,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
2,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2026
49,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
1,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
137,69 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2026
182,90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
22,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
244,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2026
3,19 Mkr . Trend saknas
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2026 2025 2024
Nettoresultat
98,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 137,69 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
250,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 84,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 294,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
348,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 161,53 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 379,28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
3,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
126 kr . Ökat jämfört med föregående år 43 kr . Minskat jämfört med föregående år 113 kr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
1,59 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,75 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
1,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,70 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
596,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 899,0 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Ökat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
4,26 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
2,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
49,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 137,69 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
182,90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 22,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 244,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
3,19 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Närstående uppdaterad
2026-08-28
Informationen om en närstående har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Linnea Ryderstedt
Roll: Vice verkställande direktör
Gäller från: 2021-05-26
Tidigare uppgift
Namn: Linnea Ryderstedt
Roll: Vice verkställande direktör
Gäller från: 2021-05-26
Närstående uppdaterad
2026-08-28
Informationen om en närstående har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Linnea Ryderstedt
Roll: Styrelse
Gäller från: 2021-05-26
Tidigare uppgift
Namn: Linnea Ryderstedt
Roll: Styrelse
Gäller från: 2021-05-26
Årsredovisning tillagd
2026-07-12
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-02-01 – 2026-01-31
Antal anställda har ändrat
2026-07-12
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Verklig huvudman uppdaterad
2026-03-08
Informationen om en verklig huvudman har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Magnus Arne Ryderstedt
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2026-03-04
Tidigare uppgift
Namn: Magnus Arne Ryderstedt
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2023-02-21
Verklig huvudman tillagd
2026-03-08
En verklig huvudman har lagts till för organisationen.
Namn: Linnea Ryderstedt
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2026-03-04
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
74990
Tidigare huvudbransch
74900
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
47122
93199
96990
Tidigare branscher
47993
93199
96090
Vinsten ändrad
2025-08-05
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-02-01 - 2025-02-01
Värde: 22
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-05
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-02-01 - 2025-02-01
Värde: 2005
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-07-22
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2025-01-01
Varaktighet: 12
Värde: 3017
Årsresultatet ändrat
2025-07-22
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2025-01-01
Varaktighet: 12
Värde: 2
Organisationens adress rättad
2025-07-22
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-07-01
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2024-08-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-02-01 - 2024-02-01
Värde: 1957
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-02-01 - 2024-02-01
Värde: 245
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01
Varaktighet: 12
Värde: 138
Omsättning ändras
2024-08-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01
Varaktighet: 12
Värde: 1748
Arbetsställe ändrat
2024-08-06
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-06-11
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-06-10
Ny adress
Uddebovägen 2 76173 Norrtälje
76173 Stockholm SE
Gammal adress
Norra Nånö Norrtäljevägen 771 76173 Norrtälje
76173 Stockholm SE
Bransch har tagits bort
2024-06-11
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 74900
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2024-06-11
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 93199
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2024-06-11
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 93199
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-06-11
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47993
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-06-11
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 74900
Primär: Ja
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-02-01 - 2023-02-01
Värde: 1688
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-02-01 - 2023-02-01
Värde: 189
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-07-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01
Varaktighet: 12
Värde: 659
Årsresultatet ändrat
2023-07-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01
Varaktighet: 12
Värde: 107