Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Mja Bygg & Förvaltning I Roslagen AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Mja Bygg & Förvaltning I Roslagen AB är ett aktiebolag som grundades år 2020 och är verksamt inom "Byggande av bostadshus och andra byggnader". Företaget har sitt säte i Norrtälje. Under 2024 uppgick omsättningen till 28 Tkr, en minskning med 1,49 Mkr jämfört med föregående år. Under 2024 försämrades vinstmarginalen med 357%.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Mja Bygg & Förvaltning I Roslagen AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
10
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 11.53.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.039. Ojusterad andel = 0.039.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -34.91.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.71.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är mycket hög. DSO = 91.25 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagret växer samtidigt som försäljningen minskar.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -382.14%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -107.00.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -382.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 7.98%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 27.46.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.76.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 40.07%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Carl Tom Andreas Graflind (48 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Carl Marcus Nordnes Lillbäck (46 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Mja Bygg & Förvaltning I Roslagen AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−107 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−267,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−10,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−107 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−113,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
124,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−107 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−113,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
124,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
28 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,52 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
11,49 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
499,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−1,6 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
106,38 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
343,57 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−107 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−267,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−10,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
9,91 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−107 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −267,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −10,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−107 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −113,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 124,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−107 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −113,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 124,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
28 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,52 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 11,49 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 499,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −1,6 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas 106,38 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 343,57 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−107 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −267,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −10,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 9,91 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Adress rättad
2026-04-22
Organisationens adress har rättats.
Giltig sedan: 2026-04-21
Ny adress
Kvarnkärrsvägen 97
c/o Marcus Lillbäck
76174 Norrtälje
Stockholm
Norrtälje
SE
Tidigare adress
Kvarnkärrvägen 97
c/o Marcus Lillbäck
76174 Norrtälje
Stockholm
Norrtälje
SE
Adress rättad
2026-04-22
Organisationens adress har rättats.
Giltig sedan: 2026-04-21
Ny adress
Kvarnkärrsvägen 97
76174 Norrtälje
Stockholm
Norrtälje
SE
Tidigare adress
Kvarnkärrvägen 97
76174 Norrtälje
Stockholm
Norrtälje
SE
Närstående borttagen
2026-02-12
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Alexandra Camilla L Lindqvist
Roll: Revision
Gäller från: 2025-05-23
Gäller till: 2026-02-09
Adress uppdaterad
2026-02-11
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-02-10
Ny adress
Kvarnkärrvägen 97
76174 Norrtälje
Stockholm
Norrtälje
SE
Tidigare adress
Björnögatan 3
76140 Norrtälje
Stockholm
Norrtälje
SE
Adress uppdaterad
2026-01-28
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-01-27
Ny adress
Kvarnkärrvägen 97
c/o Marcus Lillbäck
76174 Norrtälje
Stockholm
Norrtälje
SE
Tidigare adress
Björnögatan 3
c/o Marcus Lillbäck
76140 Norrtälje
Stockholm
Norrtälje
SE
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
41000
Tidigare huvudbransch
41200
Årsresultatet ändrat
2025-07-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -107
Omsättning ändras
2025-07-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 28
Ny styrelsemedlem
2025-05-27
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Lindqvist, Alexandra Camilla L
Personnummer: 19790716-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2025-05-23
Styrelsemedlem borttagen
2025-05-27
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Borwin, Lars Peter
Personnummer: 19590604-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2021-12-06
Vinsten ändrad
2024-07-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -267
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-07-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 4008
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-07-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1522
Årsresultatet ändrat
2024-07-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -267
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 4116
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -10
Gammalt värde: N/A