Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Melin Fastighet AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Melin Fastighet AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "förmedling avseende fastighetsverksamhet" och grundades 2016. Företaget har sitt säte i Västra Frölunda. Under 2025 uppgick omsättningen till 799,11 Tkr, en ökning med 215,11 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Melin Fastighet AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 39 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Melin Fastighet AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
21
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 2.04.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -2.42.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.36.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.83.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 73.74%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.13.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 218.08%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 101.53%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 34.55.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 22.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Nina Alexandra Yasmine Melin Bergh (37 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Johan Håkan Bergh (40 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Melin Fastighet AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
811,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
120,39 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
174,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
126 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
148,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
180,41 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
132 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
154,06 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
799,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
584 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
638,72 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
1,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
4,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
799,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
584 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
638,72 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
805,77 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
638,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
542,23 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
437,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
6,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
6 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
805,77 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
638,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
811,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
120,39 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
847,62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
121 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
152,37 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
805,77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
590 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
811,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 120,39 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
174,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 126 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 148,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
180,41 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 132 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 154,06 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
799,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 584 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 638,72 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
1,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 4,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
799,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 584 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 638,72 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
805,77 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 638,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
542,23 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 437,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
6,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 6 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
805,77 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 638,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
811,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 120,39 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
847,62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 121 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 152,37 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
805,77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 590 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-06-17
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Årsredovisning rättad
2026-04-16
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-01-01 – 2024-12-31
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
74130
Tidigare branscher
74103
Balansräkning ändrad
2025-07-22
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1271
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-07-22
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 121
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2025-07-15
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 95
Omsättning ändras
2025-07-15
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 584
Bransch har lagts till
2024-12-31
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 74103
Primär: Nej
Vinsten ändrad
2024-07-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 152
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-07-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 570
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-07-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 639
Årsresultatet ändrat
2024-07-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 120
Organisationens adress rättad
2024-04-09
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-04-09
Organisationens adress har rättats