Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Marlo Sting AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Marlo Sting AB är ett aktiebolag. Företaget grundades år 2012 och har verksamhet inom "dataprogrammering". Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2025 uppgick omsättningen till 7,99 Mkr, en minskning med 660,13 Tkr jämfört med föregående år. Marlo Sting AB redovisade en vinstmarginal på 21% och ett resultat efter finansiella poster på 1,15 Mkr. Marlo Sting AB hade i genomsnitt 11 anställda under året. Under 2025 minskade antalet anställda med 8% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 35 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Marlo Sting AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Observera avvikelser
Följ upp gula punkter med kompletterande kontroll.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
0
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 4.08.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.259. Ojusterad andel = 0.259.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.28.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.45.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 1.95.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 65.14 dagar.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 40.85%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 4.64.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 12.87%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 7.48%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 2.79.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 15.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Brita Lovisa Ingman (34 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Martin Felix Steijer (37 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Marlo Sting AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2025
896,48 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
647,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
403,58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
1,69 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
1,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,35 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
7,99 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
8,65 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
9,36 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
7,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
16,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
18,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
726,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
721,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
780,34 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
729,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
721,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
783,38 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
541,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
514,49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
526,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
11 . Minskat jämfört med föregående år
2024
12 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
12 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
28,50 Tkr . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
2023
36,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
8,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
8,65 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
9,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
81,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
53,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
33,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2025
1,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
829,06 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
873,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
8,02 Mkr . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
2023
9,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Årets resultat
896,48 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 647,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 403,58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
1,69 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
1,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,35 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
7,99 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 8,65 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 9,36 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
7,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 16,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 18,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
726,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 721,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 780,34 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
729,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 721,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 783,38 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
541,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 514,49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 526,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
11 . Minskat jämfört med föregående år 12 . Oförändrat jämfört med föregående år 12 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
28,50 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas 36,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
8,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 8,65 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 9,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
81,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 53,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 33,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
1,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 829,06 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 873,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
8,02 Mkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas 9,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Adress uppdaterad
2026-07-06
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-07-06
Ny adress
Sibyllegatan 83
c/o Martin Steijer
11443 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Tidigare adress
Björkvägen 4
18132 Lidingö
Stockholm
Lidingö
SE
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
62100
Tidigare huvudbransch
62010
Vinsten ändrad
2025-07-08
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 829
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-07-08
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 13893
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-07-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 8654
Årsresultatet ändrat
2025-07-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 647
Organisationens adress har ändrats.
2025-02-04
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-02-03
Ny adress
Björkvägen 4 18132 Lidingö
18132 Stockholm SE
Gammal adress
Grev Turegatan 64 11438 Stockholm
11438 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2025-02-04
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-02-03
Ny adress
Björkvägen 4 18132 Lidingö
18132 Stockholm SE
Gammal adress
Grev Turegatan 64 11438 Stockholm
11438 Stockholm SE
Arbetsställe ändrat
2025-01-21
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-12-11
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-08-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 13776
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 874
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 404
Omsättning ändras
2024-08-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 9364
Arbetsställe ändrat
2024-08-06
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2024-01-16
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-01-16
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2024-01-16
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 10628
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 2242
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-08-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 8069
Årsresultatet ändrat
2023-08-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1894