Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Markus Subs AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Markus Subs AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "restaurangverksamhet" och grundades 2014. Företaget har sitt säte i Tumba. Under 2024 uppgick omsättningen till 40 Tkr, en minskning med 20 Tkr jämfört med föregående år. Under 2024 försämrades vinstmarginalen med 23%.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Markus Subs AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 6.59.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 5.20.
Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.602. Ojusterad andel = 0.602.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.96.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -57.49%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 16.14%.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.98.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.98.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 85.00%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 4.67.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 140.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Joseph Gergi (46 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Sylva Issa Gergi (69 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av ledamoten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Markus Subs AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
34 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
675 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
67 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,97 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
67 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,97 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
- . Trend saknas
2023
1 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
782 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
80 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
34 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 675 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 67 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,97 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 67 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,97 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas 1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 782 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 80 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Adress uppdaterad
2026-06-03
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-06-02
Ny adress
Vreta Backe 1
14744 Tumba
Stockholm
Botkyrka
SE
Tidigare adress
Högvretsvägen 16
14452 Rönninge
Stockholm
Salem
SE
Adress uppdaterad
2026-05-17
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-05-16
Ny adress
Vreta Backe 1
c/o Joseph Gergi
14744 Tumba
Stockholm
Botkyrka
SE
Tidigare adress
Högvretsvägen 16
c/o Joseph Gergi
14452 Rönninge
Stockholm
Salem
SE
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
56110
Tidigare huvudbransch
56100
Vinsten ändrad
2025-08-19
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 43
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-19
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 440
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-08-19
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 40
Årsresultatet ändrat
2025-08-19
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 34
Organisationens adress har ändrats.
2025-07-15
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-07-14
Ny adress
Högvretsvägen 16 14452 Rönninge
14452 Stockholm SE
Gammal adress
Rönninge
SE
Organisationens adress har ändrats.
2025-07-15
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-07-14
Ny adress
Högvretsvägen 16 14452 Rönninge
14452 Stockholm SE
Gammal adress
14402 Rönninge
14402 Stockholm SE
Moderbolag ändrat
2025-04-22
Moderbolaget har ändrats
Moderbolag ändrat
2025-03-11
Moderbolaget har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-09-03
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 701
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-09-03
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 59
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-27
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 50
Omsättning ändras
2024-08-27
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 60
Ny styrelsemedlem
2024-04-02
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Gergi, Sylva Issa
Personnummer: 19570823-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-03-25
Styrelsemedlem borttagen
2024-04-02
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Gergi, Patrik
Personnummer: 19840802-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2023-04-04
Organisationens adress rättad
2024-01-16
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2024-01-16
Information om arbetsställe har ändrats
Styrelsemedlem borttagen
2024-01-02
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Benne, Claes Tobias
Personnummer: 19661003-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2019-12-30
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 1443
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 782
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-10-17
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 9
Årsresultatet ändrat
2023-10-17
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 675