Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2025-02-13

Om Maivand AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Maivand AB grundades år 2019. Under 2022 uppgick omsättningen till 3,75 Mkr, en ökning med 2,39 Mkr jämfört med föregående år. Under 2022 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Maivand AB hade i genomsnitt 3 anställda under året. Under 2022 ökade antalet anställda med 200% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 36 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Maivand AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.33.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.28.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.58.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 63.33%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 8.45.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.47.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 56.22 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.20.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 672.71%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 13.86%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 2702.92.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 17.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Adresskluster
Mycket många orelaterade bolag delar adress.
Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Karim Thamin Abdalkarim (42 år)
Vice direktör och styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Registrerad särskild delgivningsmottagare saknas. Då minst halva antalet styrelseledamöter ska vara bosatta inom EES uppfyller företaget inte kravet på bosättning.

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Maivand AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
519,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
19 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
654,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
25 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
730,91 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
79 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
3,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
1,36 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
1,49 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
1,25 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,36 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
1,49 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
731,48 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
285,49 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
3 . Ökat jämfört med föregående år
2021
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2020
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
201,45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
153 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
126 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
2,19 Mkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
173,06 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
19 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
653,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
25 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
3,95 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
1,51 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
1,62 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
519,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 19 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
654,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 25 Tkr . Trend saknas
EBITDA
730,91 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 79 Tkr . Trend saknas
Omsättning
3,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,36 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,49 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,25 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,36 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,49 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
731,48 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
285,49 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
3 . Ökat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
201,45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 153 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 126 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
2,19 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
173,06 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 19 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
653,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 25 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
3,95 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,51 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,62 Mkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2024-09-03
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Organisationens adress har ändrats.
2024-09-03
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-09-02
Ny adress
Östermalmstorg 1 11442 Stockholm
11442 Stockholm SE
Gammal adress
Centralgatan 24 81330 Hofors
81330 Gävleborg SE
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-08-20
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för moms
2024-08-20
Organisationen har avregistrerats för moms
Status ändrad
2024-08-13
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad för F-Skatt
2024-03-05
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Organisationens adress har ändrats.
2024-02-27
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-02-26
Ny adress
Östermalmstorg 1 11442 Stockholm
11442 Stockholm SE
Gammal adress
Tegelbruksvägen 1 75756 Uppsala
75756 SE
Organisationens adress har ändrats.
2023-07-18
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-07-17
Ny adress
Tegelbruksvägen 1 75756 Uppsala
75756 SE
Gammal adress
Bergsbrunna Tegelbruk 75756 Uppsala
75756 SE
Bransch har lagts till
2023-07-11
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43320
Primär: Nej