Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2025-06-03

Om Made2last Bygg Sthlm AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Made2last Bygg Sthlm AB grundades år 2016. Under 2022 uppgick omsättningen till 5,15 Mkr, en ökning med 2,15 Mkr jämfört med föregående år. Made2last Bygg Sthlm AB redovisade en vinstmarginal på 12% och ett resultat på 607 Tkr. Made2last Bygg Sthlm AB hade i genomsnitt 7 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 39 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Made2last Bygg Sthlm AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Hämtar riskanalys ...

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Jesus Manuel Martinez Garcia (42 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Made2last Bygg Sthlm AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
477 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
9 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−173 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
613 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−162 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
653 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
111 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−127 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
5,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
3,00 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
2,01 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
1 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
735,29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
428,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
287 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
7 . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
7 . Oförändrat jämfört med föregående år
2020
7 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
13 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
68,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
1,29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−24,7 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
607 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−173 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
5,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
3 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
2,02 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
477 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 9 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −173 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
613 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −162 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
653 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 111 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −127 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
5,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,00 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,01 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
735,29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 428,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 287 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
7 . Oförändrat jämfört med föregående år 7 . Oförändrat jämfört med föregående år 7 . Trend saknas
Övriga intäkter
28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 13 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
68,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1,29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −24,7 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
607 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −173 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
5,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,02 Mkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2025-01-14
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-01-13
Ny adress
Gammal adress
Gröndalsvägen 176 11769 Stockholm
11769 Stockholm SE
Status ändrad
2024-01-23
Organisationens status har ändrats.
Status: UNKNOWN
Avregistrerad för F-Skatt
2024-01-16
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2024-01-16
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-01-16
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Status ändrad
2023-12-26
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv