Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Madame Moustache AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Madame Moustache AB är ett aktiebolag och grundades år 2011. Företaget har verksamhet inom "restaurangverksamhet". Företaget har sitt säte i Helsingborg. Under 2024 uppgick omsättningen till 21,38 Mkr, i nivå med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 1% och resultatet efter finansiella poster till 290,19 Tkr. Madame Moustache AB hade i genomsnitt 22 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 42 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Den årsredovisning du har delat tillhör Madame Moustache AB och täcker det trettonde räkenskapsåret, dvs. 2024. Företaget, med bas i Helsingborg, har expanderat från en restaurangverksamhet till att innefatta ytterligare två nya restauranger öppnade under 2023.

Finansiell Sammanfattning:

  1. Resultaträkning:

    • Nettoomsättningen ökade från 21 024 019 kr år 2023 till 21 376 130 kr år 2024.
    • Rörelseresultatet förbättrades avsevärt från -97 025 kr år 2023 till 280 250 kr år 2024.
    • Resultat efter finansiella poster gick från -114 562 kr år 2023 till 290 187 kr år 2024.
    • Företaget visade en positiv förändring med ett resultat före skatt på 180 187 kr 2024 jämfört med 33 438 kr året innan.
    • Efter skatt landade årets resultat på 110 992 kr, en betydande ökning från 4 075 kr år 2023.
  2. Balansräkning:

    • Totala tillgångar ökade från 3 366 928 kr 2023 till 3 849 989 kr 2024.
    • Anläggningstillgångar ökade betydligt, främst på grund av ökningar i inventarier och andra långfristiga fordringar.
    • Kortfristiga fordringar ökade från 1 103 307 kr till 1 650 788 kr, med en större andel kundfordringar och övriga fordringar.
    • Kassan minskade något från 1 358 382 kr till 907 094 kr.
    • Eget kapital ökade från 736 417 kr till 847 409 kr.
    • Kortfristiga skulder ökade från 2 570 511 kr till 2 832 580 kr, bland annat på grund av ökade leverantörsskulder och upplupna kostnader.
  3. Nyckeltal:

    • Soliditeten ökade till 26% år 2024 från 23% år 2023, vilket indikerar en förbättrad finansiell stabilitet trots ökad skuldsättning.

Viktiga Händelser:

Madame Moustache har lyckats bibehålla en stark marknadsposition inom restaurangbranschen trots ekonomiska osäkerheter. Expansionen med två nya restauranger verkar ha bidragit till omsättningsökningen. Företaget visade en imponerande anpassningsförmåga och effektivitet i sina operativa kostnader, vilket resulterar i en stärkning av deras totala finansiella hälsa.

Slutsats:

Årsredovisningen visar på en tydlig finansiell förbättring för Madame Moustache AB. Expansionen under året och de positiva förändringarna i resultaträkningen och balansräkningen ger starka indikationer på att företaget framgångsrikt har navigerat genom ekonomiska utmaningar och har skapat en stabil grund för fortsatt tillväxt.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Madame Moustache AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
8
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
28 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.32.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 3.61.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 3.34.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.99.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -99.88%.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är svag. Kassalikviditet = 0.90.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt senaste året.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.52%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 1.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 25.45%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 6.06.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 18.19 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 88.41.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde inte nås.
SSL på domänen
SSL saknas eller kunde inte verifieras.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Paul Christian Kullman (42 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Frida Louise Fogelberg (47 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Anders Christian Svensson (44 år)
Genom
Person
Bosatt
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Stig Marcus Olofsson (38 år)
Huvudansvarig revisor

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Madame Moustache AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2024
110,99 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
4,08 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
315 kr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
280,25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−97,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
562 kr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
533,20 Tkr . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
2022
687 kr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
21,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
21,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
11,59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
13,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
9,88 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
971,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
955,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
682 kr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
423,18 Tkr . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
2022
447 kr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
432,47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
422,95 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
257 kr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
22 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
22 . Ökat jämfört med föregående år
2022
17 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
9,31 Mkr . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
2022
7,60 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
5,05 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
185 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
19 kr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2024
290,19 Tkr . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
2022
560 kr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
21,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
21,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
11,59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Årets resultat
110,99 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 4,08 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 315 kr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
280,25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −97,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 562 kr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
533,20 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas 687 kr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
21,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 21,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 11,59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
13,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 9,88 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
971,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 955,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 682 kr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
423,18 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas 447 kr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
432,47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 422,95 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 257 kr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
22 . Oförändrat jämfört med föregående år 22 . Ökat jämfört med föregående år 17 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
9,31 Mkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas 7,60 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
5,05 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 185 kr . Ökat jämfört med föregående år 19 kr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
290,19 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas 560 kr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
21,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 21,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 11,59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-01-01 – 2024-12-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-01-01 – 2022-12-31
Närstående uppdaterad
2026-06-25
Informationen om en närstående har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Stig Marcus Olofsson
Roll: Huvudansvarig revisor
Gäller från: 2022-07-26
Tidigare uppgift
Namn: Marcus Olofsson
Roll: Huvudansvarig revisor
Gäller från: 2022-07-26
Närstående uppdaterad
2026-06-03
Informationen om en närstående har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Marcus Olofsson
Roll: Huvudansvarig revisor
Gäller från: 2022-07-26
Tidigare uppgift
Namn: Stig Marcus Olofsson
Roll: Huvudansvarig revisor
Gäller från: 2022-07-26
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
56110
Tidigare huvudbransch
56100
Omsättning ändras
2025-08-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 21376
Årsresultatet ändrat
2025-08-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 111
Organisationens adress rättad
2025-08-12
Organisationens adress har rättats
Vinsten ändrad
2025-08-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 290
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 3850
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-11-05
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-10-08
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-09-17
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 3367
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-09-17
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -115
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-09-10
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 4
Omsättning ändras
2024-09-10
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 21024
Arbetsställe ändrat
2024-09-10
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2023-12-12
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2023-12-12
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 2612
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 561
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-10-03
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-09-26
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 316
Omsättning ändras
2023-09-26
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 11589
Arbetsställe ändrat
2023-09-26
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-07-04
Information om arbetsställe har ändrats