Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Macél Agency AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Macél Agency AB är ett aktiebolag som grundades år 2021 och är verksamt inom "Dagspa, bastu och ångbastu". Företaget har sitt säte i Borås. Under 2023 uppgick omsättningen till 2,66 Mkr, en ökning med 1,23 Mkr jämfört med föregående år. Under 2023 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Macél Agency AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 41 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Macél Agency AB:s Årsredovisning för 2023

Sammanfattning

Macél Agency AB är en konsultverksamhet inriktad på agenturtjänster, PR, försäljning och marknadsföring. Bolaget har sitt säte i Göteborg och bedriver sin verksamhet inom Sverige. Årets resultat fortsätter att vara negativt, vilket kan tillskrivas företagets pågående uppbyggnadsfas.

Resultaträkning

  • Nettoomsättning: Företaget visar en betydande omsättningsökning från 1 424 Tkr 2022 till 2 659 Tkr 2023, vilket indikerar en stark växttakt.
  • Rörelsekostnader: Rörelsekostnaderna har mer än fördubblats från 2022 till 2023. De största kostnadsdrivarna är handelsvaror (1 681 Tkr) och externa kostnader (1 004 Tkr).
  • Resultat efter finansiella poster: Bolaget rapporterar en förlust på -483 Tkr för 2023 jämfört med -105 Tkr för 2022.

Balansräkning

  • Anläggningstillgångar: Ökning i materiella anläggningstillgångar från 21 Tkr till 84 Tkr, vilket kan indikera investeringar i bolaget.
  • Omsättningstillgångar: Totala omsättningstillgångar har ökat från 351 Tkr till 458 Tkr, främst på grund av ökningar i både varulager och kassa.
  • Eget kapital: Bolaget har ett negativt eget kapital på -569 Tkr, vilket är en försämring från föregående år (-85 Tkr).
  • Skulder: Kortfristiga skulder har ökat avsevärt från 457 Tkr till 1 111 Tkr, där huvudposterna är leverantörsskulder.

Soliditet

Soliditeten har drastiskt försämrats från -23% till -105%. Detta tyder på en hög finansiell risk, då bolaget har mer skulder än tillgångar.

Förvaltningsberättelse

Bolaget befinner sig fortfarande i en uppbyggnadsfas och har ännu inte uppnått lönsamhet. Fortsatt fokus på att öka omsättningen krävs för att nå positivt resultat.

Likviditet

  • Kassa och bank: Likviditeten har förbättrats marginellt från 14 Tkr till 21 Tkr.
  • Kortfristiga skulder: En betydande ökning i kortfristiga skulder kan sätta press på likviditeten framöver.

Slutsats och Rekommendationer

Macél Agency AB visar stark tillväxt i omsättning men står inför utmaningar med lönsamhet och finansiell stabilitet. Fokus bör ligga på att effektivisera kostnadsstrukturen och förbättra kassaflödet för att minska beroendet av kortfristiga skulder. En kapitalinjektion kan övervägas för att stabilisera det negativa egna kapitalet och förbättra soliditeten. Vidare övervakning och finansiell kontroll är nödvändig för att säkerställa bolagets framtida hållbarhet.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Macél Agency AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
10
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
12
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.02.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -2.37.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -1.95.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -104.88%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.21.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.41.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.26.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -569.18%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -18.18%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -27.39.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -18.00%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 27.34 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Adresskluster
Många orelaterade bolag delar adress.
Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Marina Céline Holm (35 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas ensam av likvidatorn

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Macél Agency AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
−483,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−105 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−5 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−466,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−105 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−5 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
−460,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−101 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−5 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
2,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
55 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
83 kr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
2,66 Mkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
977,13 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
433,21 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
1 . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
3 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
977,13 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
−483,4 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
−483,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−105 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−5 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
- . Trend saknas
2022
1,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
58 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
−483,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −105 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −5 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−466,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −105 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −5 Tkr . Trend saknas
EBITDA
−460,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −101 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −5 Tkr . Trend saknas
Omsättning
2,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 55 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
83 kr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
2,66 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
977,13 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
433,21 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 3 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
977,13 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−483,4 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−483,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −105 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −5 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas 1,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 58 Tkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Adress uppdaterad
2026-06-24
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-06-23
Ny adress
Kyrkängsgatan 8
50338 Borås
Västra Götaland
Borås
SE
Tidigare adress
Styrgången 4
41764 Göteborg
Västra Götaland
Göteborg
SE
Organisationsstatus ändrad
2026-06-22
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Gäller från: 2026-06-16
Tidigare status: Under likvidation
Bolagsverkets status ändrad
2026-06-20
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Ny statuskod: 20
Tidigare status: Under likvidation
Tidigare statuskod: 32
Gäller från: 2026-06-16
Adress uppdaterad
2026-02-25
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-02-24
Ny adress
Styrgången 4
41764 Göteborg
Västra Götaland
Göteborg
SE
Tidigare adress
Kungsgatan 9 D
41119 Göteborg
Västra Götaland
Göteborg
SE
Arbetsställe ändrat
2025-07-08
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-07-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 542
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -483
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-07-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2659
Årsresultatet ändrat
2024-07-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -483
Organisationens adress rättad
2024-07-16
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2024-07-16
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2024-07-16
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 435
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -105
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-08-08
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-08-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -105
Omsättning ändras
2023-08-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1424