Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2024-07-31

Om Ma's Auto AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Ma's Auto AB grundades år 2016. Under 2023 uppgick omsättningen till 523 Tkr, en minskning med 1,74 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -98% och resultatet efter finansiella poster till −694,0 Tkr. Ma's Auto AB hade i genomsnitt 1 anställd under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 48 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av MA's Auto AB's Årsredovisning för Räkenskapsåret 2022-07-01 – 2023-06-30

Resultatanalys: Nettoomsättningen uppgår till 502 636 SEK för räkenskapsåret, en markant minskning från föregående år (2 266 606 SEK). Detta kan indikera antingen en minskad efterfrågan på företagets produkter och tjänster eller operativa problem. Företaget redovisar ett rörelseresultat på -643 525 SEK jämfört med -61 547 SEK föregående år, vilket bekräftar en försämrad lönsamhet. Övriga intäkter utgör en relativt liten del av totalintäkterna (136 166 SEK).

Kostnadsanalys: Råvaror och förnödenheter kostade 386 805 SEK, vilket är en ökning från föregående år, samt handelsvaror som uppgår till 147 959 SEK, en betydande minskning från 1 507 851 SEK. Den största kostnadsposten verkar vara personalkostnader, som är 410 388 SEK jämfört med 202 586 SEK förra året, vilket betyder att antingen fler anställdes, lönerna höjdes eller extra bonusar utbetalades.

Resultat efter finansiella poster: Resultatet efter finansiella poster är -694 044 SEK, jämfört med -61 730 SEK föregående år. Den negativa finansieringsposten indikerar högre räntekostnader och eventuellt högre skuldsättning.

Balansräkning: Företaget har anläggningstillgångar på 0 SEK jämfört med 17 991 SEK föregående år. Detta kanske betyder att tillgångarna skrevs ned eller avyttrades. Omsättningstillgångarna minskade betydligt till 332 925 SEK från 1 050 761 SEK. Det största fallet är i kassa och bank, en minskning från 871 441 SEK till 32 550 SEK, vilket tyder på likviditetsproblem.

Eget Kapital och Skulder: Eget kapital har försämrats till -478 573 SEK från 215 471 SEK, vilket visar att företaget är underkapitaliserat och i finansiell stress. Långfristiga skulder uppgår till 760 000 SEK mot 800 000 SEK tidigare, vilket indikerar att skuldsituationen inte förbättrats markant. Kortfristiga skulder har minskat något till 51 498 SEK från 53 281 SEK.

Soliditet: Soliditeten har drastiskt försämrats och är nu negativ (-144%), vilket betyder att företaget inte har tillräckligt med eget kapital för att täcka sina skulder.

Sammanfattning: MA's Auto AB står inför allvarliga ekonomiska utmaningar med drastiskt minskade intäkter, ökade kostnader, och hög belåning vilket leder till en försämrad soliditet och negativt eget kapital. Styrelsen bör fokusera på att öka försäljningen, effektivisera kostnadshanteringen och lösa likviditetsproblem för att återställa finansiell hälsa.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Ma's Auto AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
12
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
13
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
28 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.063. Ojusterad andel = 0.063.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.63.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -1.25.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -1.70.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -143.75%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -5.42.
Lageruppbyggnad
Lagret växer samtidigt som försäljningen minskar.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -322.11%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -132.70%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -12.51.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -123.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 6.46.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 37.58 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.16.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde inte nås.
SSL på domänen
SSL saknas eller kunde inte verifieras.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Ali Melik (44 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Ma's Auto AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2023
−694,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−61,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−643,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−61,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
−625,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−29,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
100 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
523 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
1,93 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
908 kr . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
2021
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
523 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
1,93 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
122,74 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
471,57 Tkr . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
410,39 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
202,59 Tkr . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
134,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
34,42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
106 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
122,74 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
471,57 Tkr . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
−694,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−61,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
60 Tkr . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2023
−694,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−61,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
66 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
657,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,30 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
2,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Årets resultat
−694,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −61,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−643,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −61,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−625,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −29,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 100 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
523 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,93 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
908 kr . Trend saknas Saknas . Trend saknas 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
523 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,93 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
122,74 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 471,57 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
410,39 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 202,59 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
134,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 34,42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 106 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
122,74 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 471,57 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−694,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −61,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 60 Tkr . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
−694,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −61,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 66 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
657,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,30 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Huvudkontor ändrat
2024-12-17
Huvudkontorets adress har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-12-17
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-12-16
Ny adress
Gammal adress
Droskvägen 23 70233 Örebro
70233 Örebro SE
Vinsten ändrad
2024-03-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: -934
Gammalt värde: -694
Balansräkning ändrad
2024-03-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 83
Gammalt värde: 333
Omsättning ändras
2024-03-05
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 523
Årsresultatet ändrat
2024-03-05
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: -934
Avregistrerad för moms
2023-12-19
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2023-12-19
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för F-Skatt
2023-12-19
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Vinsten ändrad
2023-12-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: -694
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-12-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 333
Gammalt värde: N/A
Status ändrad
2023-12-12
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Omsättning ändras
2023-12-05
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 503
Årsresultatet ändrat
2023-12-05
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: -694