Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om M&p Management AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

M&p Management AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag" och grundades 2021. Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2025 uppgick omsättningen till 61,93 Mkr, en minskning med 45,16 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 försämrades vinstmarginalen med 45%. M&p Management AB hade i genomsnitt 12 anställda under året. Under 2025 ökade antalet anställda med 9% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 55 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för M&p Management AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
18
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.956. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.40.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.67.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.11.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

DSO (kundfordringsdagar)
DSO är mycket hög. DSO = 184.23 dagar.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 47.33%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.54.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.89.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 1.57%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 36.27%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 135.24.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 48.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner är engagerade i många bolag.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Henrik Håkan Jussi-Pekka (56 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Niklas Gunnar Peter Möller (46 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (7)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas två i förening av ledamöterna Firman tecknas av en av ledamöterna i förening med externa firmatecknaren Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

M&p Management AB ingår i en koncern med totalt 3 bolag. Moderbolaget är M&p Partner Co AB.
M&p Management AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
61,93 Mkr
12

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
22,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
21,88 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
22,57 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
29,53 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
27,53 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
30,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
29,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
27,57 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
30,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
61,93 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
61,98 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
92,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
428,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
222 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
590 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
5,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
5,63 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
7,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
5,16 Mkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
7,70 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
1,89 Mkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
2,76 Mkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
12 . Ökat jämfört med föregående år
2024
11 . Minskat jämfört med föregående år
2023
12 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
61,93 Mkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
92,41 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
1,87 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,99 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
29,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
27,75 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
30,76 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
- . Trend saknas
2024
61,98 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
22,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 21,88 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 22,57 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
29,53 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 27,53 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 30,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
29,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 27,57 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 30,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
61,93 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 61,98 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 92,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
428,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 222 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 590 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
5,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,63 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 7,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
5,16 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas 7,70 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
1,89 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas 2,76 Mkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
12 . Ökat jämfört med föregående år 11 . Minskat jämfört med föregående år 12 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
61,93 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas 92,41 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
1,87 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,99 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
29,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 27,75 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 30,76 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas 61,98 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Närstående tillagd
2026-08-14
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Anna Ulrika Arndt
Roll: Extern firmatecknare
Gäller från: 2026-08-12
Närstående tillagd
2026-08-14
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Ulf Strauss
Roll: Huvudansvarig revisor
Gäller från: 2026-08-12
Närstående borttagen
2026-08-14
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Ulf Strauss
Roll: Revision
Gäller från: 2021-04-12
Gäller till: 2026-08-11
Firmateckning ändrad
2026-08-14
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas två i förening av ledamöterna Firman tecknas av en av ledamöterna i förening med externa firmatecknaren Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas två i förening av ledamöterna Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder
Årsredovisning tillagd
2026-06-17
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Antal anställda har ändrat
2026-06-17
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Firmateckning ändrad
2026-01-29
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas två i förening av ledamöterna Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas två i förening av ledamöterna Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder Styrelsen ska bestå av 5 styrelseledamöter och 0 styrelsesuppleanter.
Omsättning ändras
2025-07-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 61976
Årsresultatet ändrat
2025-07-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 21876
Arbetsställe ändrat
2025-07-08
Information om arbetsställe har ändrats
Moderbolag ändrat
2025-02-25
Moderbolaget har ändrats
Moderbolag ändrat
2024-12-03
Moderbolaget har ändrats
Moderbolag ändrat
2024-11-26
Moderbolaget har ändrats
Moderbolag ändrat
2024-09-10
Moderbolaget har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-07-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-07-01 - 2024-01-01
Värde: 78020
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-07-01 - 2024-01-01
Värde: 30759
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-07-16
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2024-07-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 18
Värde: 22568
Omsättning ändras
2024-07-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 18
Värde: 92412
Styrelsemedlem borttagen
2024-05-14
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Bygdén, Kent Göran Birger
Personnummer: 19621028-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2021-05-10
Organisationens adress rättad
2024-02-13
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-02-13
Organisationens adress har rättats
Styrelsemedlem borttagen
2023-08-08
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Thimgren, Sten Erik Magnus
Personnummer: 19701227-****
Roller: Extern firmatecknare
Giltig från: 2021-05-10