Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs inledd 2025-07-29

Om Mölndalsvägens Avgassystem AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Mölndalsvägens Avgassystem AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar" och grundades 2004. Under 2023 uppgick omsättningen till 164,47 Tkr, en minskning med 249,53 Tkr jämfört med föregående år. Under 2023 försämrades vinstmarginalen med 31%. Mölndalsvägens Avgassystem AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 73 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Mölndalsvägens Avgassystem AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
7
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.250. Ojusterad andel = 0.250.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 9.33.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.31.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.48.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -1.74.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -120.95%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -2897.84.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -122.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 67.71%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 12.39.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 3374.17%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Conny Sigvard Westberg (64 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Mölndalsvägens Avgassystem AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
−198,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−104 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−102 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−200,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−104 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−102 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
−200,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−104 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−102 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
164,47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
414 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
469 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
1,10 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
164,47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
414 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
208,25 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
246,48 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
173 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
155 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
208,25 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
−198,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−104 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
−198,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−104 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−102 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
410,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
587 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
624 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
−198,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −104 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −102 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−200,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −104 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −102 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−200,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −104 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −102 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
164,47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 414 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 469 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1,10 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
164,47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 414 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
208,25 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
246,48 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 173 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 155 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
208,25 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−198,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −104 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−198,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −104 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −102 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
410,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 587 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 624 Tkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2025-08-19
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-08-12
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för moms
2025-08-12
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad för F-Skatt
2025-08-12
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Status ändrad
2025-08-07
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Arbetsställe ändrat
2024-05-07
Information om arbetsställe har ändrats
Styrelsemedlem borttagen
2024-01-23
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Johansson, Olof Lennart
Personnummer: 19471231-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2020-06-15
Styrelsemedlem borttagen
2024-01-23
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Vakava, Dan Viktor
Personnummer: 19480606-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2020-06-15
Ny styrelsemedlem
2024-01-23
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Westberg, Conny Sigvard
Personnummer: 19620612-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2024-01-19
Ny styrelsemedlem
2024-01-23
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Westberg, Hans Peter
Personnummer: 19530519-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-01-19
Kontaktinformation ändrad
2024-01-23
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19620612-****
Namn: Westberg, Conny Sigvard
Gammal information
Org.nr.: 19471231-****
Namn: Johansson, Olof Lennart
Vinsten ändrad
2024-01-02
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: -199
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-01-02
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 145
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-12-26
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 164
Årsresultatet ändrat
2023-12-26
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: -199