Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Möllerup Hästavel AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Möllerup Hästavel AB är ett aktiebolag. Företaget grundades år 2007 och har verksamhet inom "uppfödning av hästar och andra hästdjur". Under 2022 uppgick omsättningen till −1 kr. Möllerup Hästavel AB redovisade en vinstmarginal på 8298500% och ett resultat efter finansiella poster på −83,0 Tkr. Möllerup Hästavel AB hade i genomsnitt 0 anställda under året.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Möllerup Hästavel AB årsredovisning för 2022

Sammanfattning

Årsredovisningen för Möllerup Hästavel AB för räkenskapsåret 2022 visar att företaget är i en avvecklingsfas med en nedåtgående resultatutveckling. Företagets resultat och finansiella ställning försämrades jämfört med föregående år.

Resultaträkning

  • Nettoomsättning: Företaget redovisade inga egentliga intäkter för året (endast -1 SEK i nettoomsättning).
  • Rörelsekostnader: De totala rörelsekostnaderna uppgick till 83 051 SEK, fördelade på handelsvaror (61 393 SEK) och övriga externa kostnader (21 658 SEK).
  • Rörelseresultat: Företaget redovisade ett negativt rörelseresultat på -83 052 SEK, vilket är något sämre än föregående år (-77 644 SEK).
  • Årets resultat: Efter finansiella poster uppgår årets resultat till -82 985 SEK, vilket är en förlust men visar på en mindre ökning av förlusterna jämfört med föregående år (-77 646 SEK).

Balansräkning

Tillgångar

  • Anläggningstillgångar: Företaget hade inga materiella anläggningstillgångar kvar vid räkenskapsårets slut.
  • Omsättningstillgångar: Företagets omsättningstillgångar uppgick totalt till 733 065 SEK. Lager av övriga lagertillgångar minskade från 87 700 SEK till 52 190 SEK. Kortfristiga fordringar var 4 071 SEK jämfört med 52 236 SEK föregående år. Kassa och bank var 676 804 SEK, vilket är en minskning från 697 842 SEK föregående år.

Eget kapital och skulder

  • Eget kapital: Det egna kapitalet minskade från 802 297 SEK till 719 312 SEK. Detta beror främst på årets resultat.
  • Kortfristiga skulder: Dessa minskade från 35 481 SEK till 13 753 SEK, vilket indikerar att företaget har minskat sina skulder under året.

Likviditet och Soliditet

  • Likviditet: Företagets likviditetsposition är relativt stark med en kassareserv på 676 804 SEK, vilket täcker dess kortfristiga skulder flera gånger om.
  • Soliditet: Soliditeten är hög då eget kapital på 719 312 SEK utgör en stor del av balansomslutningen på 733 065 SEK.

Slutsats

Trots en hög likviditet och god soliditet är Möllerup Hästavel AB i en svår ekonomisk situation med kontinuerliga förluster och avsaknad av intäkter. Företaget är i en avvecklingsfas och framtidsutsikterna ser begränsade ut utan någon aktiv verksamhet.

Företagets fokus bör vara på att minimera ytterligare kostnader under avvecklingsprocessen och eventuellt söka efter alternativa inkomstkällor om en fortsatt verksamhet ska diskuteras.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Möllerup Hästavel AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
23 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 7.98.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 49.21.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.02.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lageruppbyggnad
Lagret växer samtidigt som försäljningen minskar.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 98.12%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 23.03.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 53.30.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 49.51.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 89701.75%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 8298500.00%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 8305200.00%.
!
DSO (kundfordringsdagar)
Underlag för DSO saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoner är engagerade i många bolag.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Hans Göran Persson (85 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Möllerup Hästavel AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2022
−83,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−78 kr . Minskat jämfört med föregående år
2020
400 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
−83,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−78 kr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
−83,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−77 kr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
−1 kr . Minskat jämfört med föregående år
2021
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2020
221 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
67 kr . Ökat jämfört med föregående år
2021
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2020
402 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
2020
Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
2020
Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
2020
Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
2020
Saknas . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2020
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
−61,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−54 kr . Trend saknas
2020
Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
2020
Saknas . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2022
−83,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−78 kr . Minskat jämfört med föregående år
2020
329 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
−1 kr . Minskat jämfört med föregående år
2021
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2020
221 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Årets resultat
−83,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −78 kr . Minskat jämfört med föregående år 400 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−83,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −78 kr . Ökat jämfört med föregående år −73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−83,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −77 kr . Ökat jämfört med föregående år −73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
−1 kr . Minskat jämfört med föregående år 0 kr . Minskat jämfört med föregående år 221 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
67 kr . Ökat jämfört med föregående år 0 kr . Minskat jämfört med föregående år 402 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Övriga intäkter
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
−61,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −54 kr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
−83,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −78 kr . Minskat jämfört med föregående år 329 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
−1 kr . Minskat jämfört med föregående år 0 kr . Minskat jämfört med föregående år 221 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2025-04-08
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-04-07
Ny adress
Gammal adress
Falun
SE
Organisationens adress rättad
2025-04-08
Organisationens adress har rättats
Status ändrad
2024-04-16
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad för moms
2024-04-09
Organisationen har avregistrerats för moms
Organisationens adress rättad
2024-04-09
Organisationens adress har rättats
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-01-30
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för F-Skatt
2024-01-30
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Organisationens adress har ändrats.
2024-01-30
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-01-29
Ny adress
79127 Falun
79127 Dalarna SE
Gammal adress
Möllerup 27453 Skivarp
27453 Skåne SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-01-30
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-01-29
Ny adress
Falun
SE
Gammal adress
Möllerup 27453 Skivarp
27453 Skåne SE
Ny styrelsemedlem
2024-01-23
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Killgren Jonsson, Lena Birgitta
Personnummer: 19650403-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-01-19
Ny styrelsemedlem
2024-01-23
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Nygårds, Bengt Junior Niklas
Personnummer: 19720416-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-01-19
Ny styrelsemedlem
2024-01-23
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Dahle, Inger Margareta
Personnummer: 19570628-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2024-01-19
Styrelsemedlem borttagen
2024-01-23
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Persson, Hans Göran
Personnummer: 19401114-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2012-02-14
Ny styrelsemedlem
2024-01-23
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Ahlholm, Ulrika Margareta
Personnummer: 19731019-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-01-19
Styrelsemedlem borttagen
2024-01-23
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Persson, Gunhild Teresia
Personnummer: 19420807-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2012-02-14
Organisationens adress rättad
2024-01-23
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-01-23
Organisationens adress har rättats
Kontaktinformation ändrad
2024-01-23
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19570628-****
Namn: Dahle, Inger Margareta
Gammal information
Org.nr.: 19401114-****
Namn: Persson, Hans Göran
Balansräkning ändrad
2023-10-31
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 733
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-31
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -83
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-10-24
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Årsresultatet ändrat
2023-10-24
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -83