Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om M & A AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

M & A AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar" och grundades 2014. Företaget har sitt säte i Gustavsberg. Under 2025 uppgick omsättningen till 4,19 Mkr, en minskning med 5,34 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. M & A AB hade i genomsnitt 6 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 36 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för M & A AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.59.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -3.71.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.37.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 68.88 dagar.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 2.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 72.94%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.39.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 3.27.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 3.05.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -3.62%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 3.47%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 28.43.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Thi Ha My Nguyen (31 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Duc Tuan Anh Tran (31 år)
Genom
Person
Bosatt
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Cong Dinh Vu (38 år)
Styrelsesuppleant
Thi Ha My Nguyen (31 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

M & A AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
145,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
286,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
294,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
86,15 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
166,45 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
504,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
86,15 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
319,07 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
644,96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
4,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
4,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
4,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
796 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,52 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
697,59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
698,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
742,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
683,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
669,91 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
714,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
453,58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
471,79 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
455,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
6 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
6 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
6 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
11,38 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
4,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
4,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
4,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
24,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
47,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
49,08 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
83,91 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
164,92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
476,51 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
4,47 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
145,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 286,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 294,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
86,15 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 166,45 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 504,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
86,15 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 319,07 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 644,96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
4,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
796 kr . Minskat jämfört med föregående år 1,52 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
697,59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 698,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 742,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
683,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 669,91 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 714,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
453,58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 471,79 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 455,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
6 . Oförändrat jämfört med föregående år 6 . Oförändrat jämfört med föregående år 6 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 11,38 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
4,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
24,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 47,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 49,08 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
83,91 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 164,92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 476,51 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 4,47 Mkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Adress uppdaterad
2026-04-29
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-04-28
Ny adress
Fenix Väg 12
13444 Gustavsberg
Stockholm
Värmdö
SE
Tidigare adress
Felixvägen 12
13444 Gustavsberg
Stockholm
Värmdö
SE
E-postadress tillagd
2026-04-22
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
Adress uppdaterad
2026-04-16
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-04-15
Ny adress
Fenix Väg 12
c/o Thithi Nails
13444 Gustavsberg
Stockholm
Värmdö
SE
Tidigare adress
Felixvägen 12
c/o Thithi Nails
13444 Gustavsberg
Stockholm
Värmdö
SE
Årsredovisning tillagd
2026-03-30
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Antal anställda har ändrat
2026-03-30
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Närstående tillagd
2026-02-20
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Cong Dinh Vu
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2026-02-18
Firmateckning ändrad
2026-02-20
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanterna
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten
Organisationens namn uppdaterat
2026-02-20
Organisationens namn har uppdaterats.
Nytt namn: M & A AB
Typ: OFFICIAL
Tidigare namn: Feli & Benso AB
Registrerat som: FeLi & BenSo AB
Typ: OFFICIAL
Antal anställda har ändrat
2026-01-20
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Verklig huvudman tillagd
2026-01-04
En verklig huvudman har lagts till för organisationen.
Namn: Duc Tuan Anh Tran
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2026-01-01
Verklig huvudman tillagd
2026-01-04
En verklig huvudman har lagts till för organisationen.
Namn: Thi Ha My Nguyen
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2026-01-01
Verklig huvudman borttagen
2026-01-04
En verklig huvudman har tagits bort från organisationen.
Namn: Thai Son Vu
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2017-10-09
Gäller till: 2025-12-31
Närstående tillagd
2026-01-03
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Thi Ha My Nguyen
Roll: Vice direktör och styrelsesuppleant
Gäller från: 2026-01-01
Närstående borttagen
2026-01-03
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Thai Son Vu
Roll: Styrelse
Gäller från: 2022-06-15
Gäller till: 2025-12-31
Närstående tillagd
2026-01-03
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Duc Tuan Anh Tran
Roll: Styrelse
Gäller från: 2026-01-01
Närstående borttagen
2026-01-03
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Liza Thi Huyen Duong
Roll: Vice direktör och styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-06-15
Gäller till: 2025-12-31
Firmateckning ändrad
2026-01-03
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen
Antal anställda har ändrat
2025-12-16
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
96220
Tidigare huvudbransch
96022
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Omsättning ändras
2025-04-29
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 4191
Årsresultatet ändrat
2025-04-29
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 287
Vinsten ändrad
2025-04-29
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 165
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-04-29
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 2247
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2025-02-11
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-12-11
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-06-11
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 2694
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-06-11
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 477
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-06-04
Organisationens adress har rättats
Omsättning ändras
2024-06-04
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 4457
Årsresultatet ändrat
2024-06-04
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 295
Organisationens adress rättad
2024-06-04
Organisationens adress har rättats