Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Luleå Plåt & Billackering AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Luleå Plåt & Billackering AB är ett aktiebolag som grundades år 1984 och är verksamt inom "Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar". Företaget har sitt säte i Luleå. Under 2024 uppgick omsättningen till 24 Tkr, en minskning med 1,12 Mkr jämfört med föregående år. Under 2024 försämrades vinstmarginalen med 2527%. Luleå Plåt & Billackering AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Under 2024 minskade antalet anställda med 50% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 57 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Luleå Plåt & Billackering AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
7
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.46.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 2.81.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.092. Ojusterad andel = 0.092.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -1.00.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -2.23.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är mycket hög. DSO = 288.96 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -76.75%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -2650.00%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -16.38.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -2525.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 26.22%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.26.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.26.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Luleå Plåt & Billackering AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−636 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−606 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−76 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−521 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
126 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
245 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,14 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
3,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
571,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Minskat jämfört med föregående år
2023
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
1,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
55 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
−636 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−500 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−5,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−642 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
−121 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,31 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
3,78 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−636 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−606 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −76 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−521 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 126 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 245 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,14 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 571,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Minskat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas 1,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 55 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−636 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −500 kr . Ökat jämfört med föregående år −5,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−642 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas −121 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,31 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,78 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

E-postadress borttagen
2025-12-31
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
E-postadress tillagd
2025-12-31
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
Adress uppdaterad
2025-12-21
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-12-20
Ny adress
Rädisvägen 15
96147 Boden
Norrbotten
Boden
SE
Tidigare adress
Banvägen 10 A
97346 Luleå
Norrbotten
Luleå
SE
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
95312
Tidigare huvudbransch
45202
Antal anställda har ändrat
2025-10-07
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Arbetsställe ändrat
2025-05-20
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2025-05-20
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -636
Omsättning ändras
2025-05-20
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 24
Balansräkning ändrad
2025-05-20
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 736
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-05-20
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: -642
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-06-18
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 0
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-06-18
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1452
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-06-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1143
Årsresultatet ändrat
2024-06-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -1
Organisationens adress rättad
2023-12-12
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2023-12-12
Organisationens adress har rättats